Az ezredforduló óta eltelt években folytatódott az urbanizáció Magyarországon, ezzel párhuzamosan egyre inkább jellemző az elnéptelenedés a kisebb falvakban – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. Több mint 140-nel nőtt a városok száma az elmúlt 14 évben, így mostanra már 346 város van az országban. A rendszerváltás után még csak 164 város volt: akkor a népesség 60 százaléka élt városokban, azóta 10 százalékponttal nőtt az arány.
Nem meglepő, hogy a főváros, a nagyobb és kisebb városok, valamint a falvak lakosságszáma is visszaesett az elmúlt években, hiszen Magyarországon a népesség évtizedek óta csökken. Abban azonban jelentős különbségeket láthatunk, hogy hol milyen mértékben esik vissza a lélekszám. Budapesten például csak 1 százalék körül csökkent a lakosság száma az ezredforduló óta, a városokban viszont 2-4 százalékos mérséklődést mért a KSH. Legjelentősebben, 14 százalékkal az aprófalvak (vagyis az 500 főnél kevesebb lakosú községek) népessége csökkent az elmúlt 14 évben, ezeket a településeket fenyegeti leginkább az elnéptelenedés. A belső vándorlás csak Budapesten és a városokban tompította a népesség fogyását, miközben a falvakat a születéseket meghaladó halálozások mellett az elvándorlás is sújtotta.
Nemcsak a falvak elnéptelenedése veszélyes, legalább ekkora probléma, hogy egyes régiók kisvárosaiban is hasonló folyamatok zajlanak az elmúlt években – mondta a Világgazdaságnak Kovách Imre, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Társadalomtudományi Kutatóközpontjának tudományos tanácsadója.
Az jobban feltűnik, ha egy 200 fős faluból elmennek 40-en, demográfiai értelemben azonban még aggasztóbb, ha 20 ezer lakosból 2 ezer otthagy egy várost – fogalmazott a kutató, aki szerint hosszú évtizedekig a városokat nem fenyegette az elnéptelenedés. Komoly problémának nevezte, hogy a kisebb városokból is egyre többen mennek külföldre. Az Y és a Z generáció tagjai már nem akarnak a napi munka után másodállást vállalni, hogy a felszínen tudjanak maradni, inkább elmennek külföldre – magyarázta a kutató, aki szerint egy kisváros egyáltalán nem nyújt perspektívát ahhoz, hogy megvalósítsák céljaikat. A nagyvárosokban könnyebb munkát találni, és magasabbak a fizetések is. Az 1000 lakosra jutó vállalkozások száma a fővárosban meghaladja a 100-at, a nagyobb városokban pedig 80 körül ingadozik, a falvakban viszont utóbbinak a fele jellemző. Vagyis egy faluban átlagosan harmadannyi vállalkozás van, mint Budapesten. Budaörsön van a legtöbb: 1000 lakosra 135 jut, Kazincbarcika és Ózd pedig a sor végén kullog 40, illetve 32 vállalkozással.
Kovách Imre szerint a centralizált gazdaságpolitikai döntési struktúrák nem tesznek jót a rosszabbul teljesítő településeknek. Szerinte a multik visznek igazi pezsgést a gazdaságba, ezek a cégek pedig nem falvakba vagy kisvárosokba mennek. Ahová viszont ezek a nagyüzemek betelepülnek, ott felszívják a munkaerőt a környezető településekről is. A helyzet javításának érdekében decentralizált forrásfelhasználás kellene – véli a kutató. „A Leader, vagyis a vidéki gazdaság felzárkóztatását célzó falufejlesztési program Magyarországon nem sikerült jól, szemben más EU-tagállamokkal. Az unió sok pénzt fordít vidékfejlesztésre, de nálunk ezek a források leginkább a mezőgazdaság finanszírozására mennek” – állítja Kovách.
A kormánynak nem lesz könnyű megállítania az elnéptelenedési folyamatot, különösen úgy, hogy az egyetlen reális lehetőség, a bevándorlás legfeljebb a népesség csökkenését tompíthatja, de a falvak helyzetét nem oldaná meg. Az MTA kutatója szerint a bevándorlás nagyon kis százaléka irányul falvakba. Akik Magyarországra jönnének a környező országokból, azok is főképp városokban települnének le, hiszen nincs okuk egy kis magyar faluba jönni. „Ott sem jobb a helyzet, mint ahol jelenleg élnek” – tette hozzá.
Komoly szociálpolitikai változásra lenne szükség, és több forrást kellene nyújtani a kisvárosoknak, falvaknak – mondta Kovách Imre. Finnországban például több pénzt adtak azoknak a tanároknak, akik elmentek a falvakba tanítani. Kiemelte: ott sem megy egyszerűen a vidék felzárkóztatása, de sokat tesznek ezért.
A városokban magasabb az szja-alap
Budapesten az szja-alapot képező jövedelem az országos átlagnál 40 százalékkal magasabb, a falvakban és aprófalvakban viszont az átlag 70–80 százaléka között mozog. Budapesten, Győrben és Székesfehérváron 2,3 millió forint feletti az egy adófizetőre jutó szja-alap, és a hozzájuk közeli településeken szintén jellemző a magasabb jövedelem. A keleti megyékben azonban – Eger, Gyöngyös és Miskolc környékének kivételével – alig található olyan város, ahol hasonlóan magas lenne a jövedelem. Az ország délnyugati és északkeleti részén lévő falvakban és aprófalvakban sok helyütt 1 millió forintnyi szja-alap sem jut egy adófizetőre, az alacsony foglalkoztatottsággal összefüggésben az adózók népességen belüli aránya is elmarad az országos átlagtól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.