BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Minden EU-tagállamban bérhátrányban vannak a nők

A brit férfiak negyven százalékkal több pénzt visznek haza életük során.

Életük során negyven százalékkal kevesebb pénzt keresnek a nők Nagy-Britanniában, mint a férfiak. A brit statisztikai hivatal 2014-es adatokon alapuló becslése szerint a britek összesen átlagosan 450 ezer fontot – csaknem 200 millió forintot – visznek haza munkahelyükről. A nemek között azonban jelentős eltérés mutatkozik: míg a nők esetében 330 ezer font, azaz 142 millió forint az átlag, a férfiak munkával töltött éveik során 565 ezer fontot keresnek, ami 243 millió forintnak felel meg. Ennek oka nem csupán az, hogy a nők fizetése alacsonyabb, hanem az is, hogy a cégek sokkal nagyobb arányban foglalkoztatják őket részmunkaidőben.

A gazdasági válság miatt a várható kereset összege 2008 és 2010 között csökkent, az azt követő három évben pedig stagnált. Az elmúlt időszak robusztus gazdasági növekedésének köszönhetően azonban 2014-ben 1,2 százalékkal nőtt az az összeg, amelyet a britek a statisztikai hivatal becslései szerint életük folyamán keresnek. A növekedés részben annak tudható be, hogy az emberek egyre idősebb korukban vonulnak vissza, részben pedig annak, hogy egyre képzettebbek.

A Chartered Management Institute napokban közzétett jelentése szerint ugyanakkor a vezető beosztású, teljes munkaidőben foglalkoztatott nők 22 százalékkal keresnek kevesebbet férfi társaiknál, vagyis mindennap egy órát és 40 percet ingyen dolgoznak. Az intézet tanulmánya szerint a vezető beosztásban lévő férfiak évi átlagkeresete 39 130, a nőké 30 612 font, azaz a különbség csaknem 30 százalék.

David Cameron kormányfő nemrég bejelentette, kötelezni akarják a cégeket arra: tárják fel a nők és a férfiak fizetése közötti különbségeket, hogy a nyilvánosság erejével kényszeríteni tudják a vállalatokat ezeknek az eltörlésére. A cégek közül elsőként a Deloitte közölte a minap, hogy női alkalmazottai átlagosan 17,8 százalékkal kapnak kevesebb pénzt, mint a férfiak. Az azonos beosztásban lévő nők és férfiak fizetése közötti különbség azonban 1,5 százalékra csökkent az utóbbi években. A tanácsadó cég csak Nagy-Britanniában 14 ezer embert foglalkoztat.

Az Eurostat legfrissebb, 2013-as adatai szerint az európai uniós tagállamokban a nők fizetése átlagosan 16 százalékkal marad el a férfiakétól. Míg Szlovéniában mindössze 3 százalék a különbség, Észtországban ennek éppen tízszerese, azaz harminc százalék a nők bérhátránya. A második legnagyobb különbséget Ausztriában regisztrálta a hivatal, de nyugati szomszédunkhoz hasonlóan 20 százalék feletti az eltérés a férfiak javára Csehországban és Németországban is. Magyarország a lista 9. helyén szerepel, némiképpen elmaradva az uniós átlagtól, megelőzve viszont a többi között Finnországot, Spanyolországot, Nagy-Britanniát és Szlovákiát is.

A legkisebb hátrányban a szlovén nők után a máltaiak vannak: ők 5 százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál. A toplista harmadik helyére Lengyelország iratkozott fel 6,4 százalékos női bérhátránnyal, majd Olaszország és Horvátország következik 7,3, illetve 7,4 százalékos különbséggel.

Magyarországon a 2013-ban indított munkahelyvédelmi akcióterv közel 40 ezer gyes, gyed, gyet után visszatérő dolgozó foglalkoztatását segítette. A kormányzati akció az elmúlt években 290 milliárd forint támogatást biztosított a hátrányos helyzetű csoportok tagjainak – a szülés után visszatérő nők mellett a 25 év alattiak vagy éppen a szakképzetlenek – foglalkoztatásához.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.