BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A GDP-növekedés idén is elérheti a 3 százalékot

A Századvég Gazdaságkutató Zrt. prognózisa szerint a magyar gazdaság 2015-ben is elérheti a 3 százalékos teljesítményt, felülmúlva ezzel az uniós átlagot.

A növekedés szerkezete kiegyensúlyozott lesz, melyet az export és a fogyasztás vezérelhet. Érdemi inflációs nyomás nem várható az idei évben, így tartósan laza maradhat a monetáris politika. A 2015. évi költségvetési hiánycél biztonsággal tartható.

A Századvég Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb „Makrogazdasági monitor és konjunktúraelemzés” kiadványa a korábbi előrejelzésnél mérsékeltebb, de továbbra is 3 százalék körüli növekedéssel számol 2015–2016-ban. A növekedési kilátások romlását elsősorban a magyar gazdaság elmúlt negyedévi, a vártnál is visszafogottabb teljesítményével indokolják. A gazdaságkutató elemzői ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a gazdasági kilátások romlása olyan egyedi tényezőkhöz köthető, amelyek Magyarország növekedési potenciálját nem érintik.

A 2,7 százalékos magyar gazdasági teljesítmény fontos ismérve, hogy újból kiegyensúlyozott növekedési szerkezetet mutat. A nettó export 1,4, míg a belső felhasználás 1,3 százalékponttal járult hozzá az éves GDP-növekedés üteméhez a II. negyedévben. A külkereskedelem kedvező hatásában a régió élénkülő kereslete játszik meghatározó szerepet. A belföldi felhasználást főként a fogyasztás vezérelte, de a beruházások is jelentősen növekedni tudtak az I. negyedévi visszaesést követően. A termelési oldalon általánosságban lassulás volt megfigyelhető, ami alól az élénkülő tercier szektor képezett kivételt. A mezőgazdaság rendkívül gyenge teljesítménye kihathat az egész évre. Elsősorban ebből fakad a legfrissebb előrejelzés negatív irányú revíziója.

Előre tekintve, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. prognózisa szerint a magyar gazdaság 2015-ben is elérheti a 3 százalékos gazdasági teljesítményt, amivel jelentősen felülmúlja az EU-átlagot. A jövő évben ezzel szemben ennél valamivel mérsékeltebb GDP-növekedést vár a kutatóintézet.

lőrejelzésük szerint a belső és külső tényezők a teljes kivetítési horizonton pozitívan járulnak hozzá a GDP-növekedéshez, melyet a fogyasztás és az export közel azonos arányban vezérelhet. Az export növekedését, mely a teljes előrejelzési horizonton felülmúlja az importét, a külső kereslet fokozatos emelkedése segíti. A fogyasztási hajlandóságot a piaci mellett a gazdaságpolitikai folyamatok is élénkítik. Ezek között kell megemlíteni a személyi jövedelemadó kulcsának csökkentését és a családi adókedvezmény kiterjesztését, továbbá a bérrendezéseket, ami a közszféra különböző területein dolgozók jövedelmi helyzetét javítja. Ezeket párosítva az alacsony inflációs környezettel és a folyamatosan javuló munkaerő-piaci helyzettel, jelentősen bővülő vásárlóerő várható.

A foglalkoztatottság tartós emelkedése miatt – melyben meghatározó szerepe lesz a versenyszférának – a munkanélküliségi ráta 2016 végére 6 százalék alá csökken az előrejelzés szerint. A beruházás idén még pozitívan járulhat hozzá a növekedéshez, de jövőre a korábbi uniós tervezési időszak lezárása miatt visszaesésre számítanak. A Századvég Gazdaságkutató Zrt. megítélése szerint a GDP-növekedés 2015-ben elérheti a 3,1 százalékot, míg jövőre a 2,5 százalékot.

Az éves infláció 2015-ben még jelentősen alatta marad az inflációs célnak és 0,1 százalék körül alakulhat. Ennek elsődleges magyarázata, hogy az idei évben a szabályozott árak utolsó körös csökkentése, az alacsony olajár és a globálisan is mérsékelt árnyomás visszafogják a hazai inflációt. 2016 folyamán e hatások bázisba kerülésével már a pénzromlási ütem fokozatos erősödésére lehet számítani.

Az elemzők szerint szintén ebben az irányban hat a mérsékelten emelkedő olajár, valamint a pozitív kibocsátási rés miatt megjelenő keresleti oldali árnyomás. Mint ismert, a hazai monetáris politika hosszabb ideig tartó változatlan alapkamatot jelentett be. A gazdaságkutató meglátása szerint, amennyiben a nemzetközi piaci helyzet megengedi, úgy erre valóban lehetőség nyílik. A globálisan és a hazai gazdaságban fennmaradó, mérsékelt inflációs környezet, a gazdaság ciklikus pozíciója és az alacsony inflációs várakozások is elősegíthetik az alapkamat 1,35 százalékon tartását. Érdemi veszélyt erre csak a Fed kamatemelése jelenthet, amit azonban ellensúlyozhat hazánk adóskockázati besorolásának valamely hitelminősítőtől várt javítása és a rendkívül erős külső ellenálló képességünk.

Magyarország GDP-arányos külső finanszírozási képessége ugyanis a rekordmagas 9 százalék közelébe emelkedhet idén, köszönhetően a beáramló uniós forrásoknak és a folyó fizetési mérleg bővülő aktívumának. A Századvég Gazdaságkutató Zrt. meglátása szerint a költségvetés bevételi oldalán a növekvő bérkiáramlás és a gazdasági növekedés adóbefizetésekre gyakorolt markáns hatása ellensúlyozza a többi negatív kockázatot, vagyis a költségvetési törvényben előirányzott 2,4 százalékos GDP-arányos deficitcél biztonsággal tartható.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.