A hónap utolsó napján publikálja az eurózóna szeptemberre vonatkozó, előzetes inflációs rátáját és az augusztusi munkanélküliségi adatokat. Az elemzői konszenzus csökkenő inflációt és stagnáló munkanélküliséget vetít előre. A fogyasztói árindex eddigi csökkenése főként az olaj világpiaci árának esésével magyarázható, így az infláció alakulása mellett érdemes a maginflációs folyamatokat is figyelni. E mutató esetében az előrejelzések a június óta 1 százalék körül mozgó érték stagnálását jelzik, ami árnyalja a deflációs nyomással kapcsolatos félelmeket, ráadásul az euróövezeti országok között sincs lényeges eltérés a mutatóban. Amennyiben az inflációs folyamatokra ható olajárcsökkenés nem vesz erőteljes fordulatot az elkövetkezendő időszakban, az erősítheti a Mario Draghi EKB-elnök legutóbbi sajtótájékoztatóján vázolt lehetőséget, miszerint az eredetileg 2016 szeptemberéig tervezett mennyiségi lazítást meghosszabbíthatják, vagy megnövelhetik a havi vásárlások volumenét. A meghosszabbított eszközvásárlási program újra lendületet adhat majd az idei év első felében tapasztalható kedvező növekedési trendeknek, nem utolsósorban az euró további gyengülése miatt – mondja Váradi Beáta, az OTP Bank elemzője.
Október 2-án munkapiaci adatok érkeznek az Egyesült Államokból. Mivel az 5,1 százalékos munkanélküliségi ráta lényegében egyenlő a Fed által is optimálisnak tartott inflációt nem növelő munkanélküliségi rátával, ezért az elemzői konszenzus a szeptemberi adatra is 5,1 százalékot vár, míg a nem mezőgazdasági álláshelyek a konszenzus szerint 200 ezer fővel fognak emelkedni az előző havi 173 ezer után.
Tekintve, hogy a munkanélküliségi ráta az egyensúlyi szinten vagy annak közelében van, ezért hamarosan a nem mezőgazdasági álláshelyek változásának csökkenésére lehet számítani, amit azonban nem a munkakereslet csökkenése, hanem a kínálati korlátok erősödése fog előidézni. Ennek megfelelően a munkanélküliségi ráta szintje helyett egyre inkább a bérdinamika alakulása kerül előtérbe. A Fed-elnök szeptember 25-ei előadásában újra megerősítette, hogy még idén szeretnének kamatot emelni, illetve, hogy várakozásaik szerint az USA növekedésének lassulása csak átmeneti lehet. Tekintve, hogy az USA-ban a maginfláció nem sokkal marad el a 2 százalékos inflációs céltól, így a bérdinamika érdemi erősödése jelentheti az utolsó löketet a kamatemelési ciklus elindításához. Az elemzői konszenzus szerint a bérek 0,2 százalékkal emelkedhetnek az előző hónaphoz képest, ami összességében 2,4 százalékos emelkedést jelentene az előző év azonos időszakához képest – prognosztizálja Módos Dániel, az OTP elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.