BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megjósolhatatlan görög választás

Korántsem lehet már biztosra venni, hogy a szeptemberi görög választást a január óta kormányzó Sziriza nyeri. Radikális változás nem várható az athéni kormányzásban, ám egy elhúzódó politikai bizonytalanság ronthatja az esélyeket az adósságról szóló tárgyalásokon.

Alekszisz Ciprasz kormányfőként kockázatos lépéseiről vált ismertté, ám a legutóbbi döntése könnyen visszaüthet. A legfrissebb közvélemény-kutatások alapján ugyanis elképzelhető, hogy nemhogy az abszolút többséget nem szerzi meg pártja, a Sziriza a szeptember 20-ra tervezett előre hozott parlamenti választáson, de riválisa, a konzervatív Új Demokrácia kerül ki győztesen.

A görög választási rendszerben igen kis különbség is sokat számíthat, mert a győztes automatikusan szerez 50 plusz mandátumot a 300 fős törvényhozásban. Azt azonban jelenleg lehetetlen kiszámolni, melyik lesz ez a párt, mivel mindkettő nagyjából a választók 25 százalékának a bizalmát élvezi a felmérések szerint.

Pedig Ciprasz taktikája logikusnak tűnt, amikor augusztus 20-án váratlanul bejelentette lemondását: kormányzása idején vezette a népszerűségi listákat, és ha pártjának a harmadik, minden korábbinál szigorúbb mentőcsomag miatt tiltakozó tagjaival szakítva fut neki a választásnak, ismét többségbe kerülhet, ráadásul egy egységes frakcióval. A jelek szerint azonban a választók lelkesedése alábbhagyott, ami érthető annak fényében, hogy a Sziriza – választási ígéreteivel tökéletesen szembemenve –gyakorlatilag azt a programot folytatta tovább, amelyet az előzőleg kormányzó Új Demokráciától örökölt. Ráadásul a mentőhitel lezárása egyáltalán nem sikerült olyan békésre, mint ahogy azt az előddel remélték, és egyelőre arra sincsen semmiféle garancia, hogy a Sziriza által szorgalmazott adósságelengedésre hajlandók lennének a hitelezők.

A friss felmérések ugyanakkor azt sugallják, a Ciprasz mellett kiállók nem a hét hónapos kormányzás eredményeit ismerték el, hanem inkább azt a tényt, hogy a kormány legalább kiállt az országért. Az sem mellékes, hogy a kormányfő számítását megcáfolva, a Szirizából kiváló renitensekből a harmadik mentőhitelt következetesen elutasító egykori energiaügyi miniszter, Panagiotisz Lazafanosz által alapított Népi Egység párt könnyen voksokat rabolhat el.

Az Új Demokrácia győzelme a látszat ellenére nem jelentene radikális szakítást az előző kormány politikájával, hiszen a Sziriza mozgásterét is teljesen behatárolja a hitelezőkkel kötött megállapodás. Problémás helyzet inkább akkor állhat elő, ha a győztesnek koalícióra kell lépnie. A Sziriza eddigi partnere, a mentőcsomagot ellenző Független Görögök a friss adatok szerint valószínűleg nem éri el a parlamentbe jutáshoz szükséges háromszázalékos küszöböt. A Népi Egység szóba sem jöhet, ahogy az Új Demokrácia és a hagyományos berendezkedés másik nagy pártja, a baloldali Paszok is valószínűtlen partner. Evangelosz Meimarakisz, az Új Demokrácia vezetője számára sem lenne azonban könnyű a partnerkeresés, így megismétlődhet a 2012 nyarán rendezett választás után előállt helyzet.

Akkor sem a nyertes Új Demokráciának, sem a második Szirizának nem sikerült kormányt alakítania, ezért meg kellett ismételni a voksolást.
Az elhúzódó politikai bizonytalanság csődhelyzetet nem idézne ugyan elő, ám igencsak rontaná az athéni vezetés esélyeit a hitelprogram első, szeptember vége után tervezett felülvizsgálata idején. Itt nemcsak további szabályozási kérdések kerülhetnek az asztalra, hanem bankok stressztesztjét követően a pénzintézeti rendszer konszolidációjának feltételei is. A fennálló, a GDP 170 százaléka körüli adósság részleges átstrukturálásáról szóló tárgyalások is ekkor indulhatnak be, ez pedig életbe vágó lehet az adósságszint fenntarthatósága szempontjából.

Mégsem szentírás a megállapodás?

Eltörli a magánoktatás tandíjának forgalmi adóját a Sziriza, ha a szeptemberi választás után kormányra kerül – áll a párt közleményében. A 23 százalékos áfa bevezetésébe az Alekszisz Ciprasz vezette kormány júliusban, a harmadik mentőhitelprogram feltételéül szabott rendelkezések között egyezett bele. Az erről szóló kormányhatározatot azonban már a jelenlegi ügyvezető kabinet fogadta el a napokban.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.