A nemzetközi hitelminősítő kimutatása szerint a helyi valutában újonnan piacra került szuverén adósságállomány a felzárkózó régióban évente átlagosan 14,4 százalékkal, a devizában kibocsátott szuverén adósságeszközök értéke ugyanakkor csak 2,3 százalékkal nőtt 2000 és 2014 között.
A Moody''s elemzői szerint e folyamat ellentmond annak a hagyományos piaci nézetnek, hogy a feltörekvő gazdaságok bizonyos időszakokban csak nehezen tudnak hitelt felvenni saját valutájukban.
A cég adatai alapján 2014 végén a feltörekvő térség teljes adósságállományának 88 százaléka a szuverén kibocsátók saját valutájában volt denominálva a 2000-ben mért 61 százalék helyett.
Jelentősen csökkent a külföldi intézményi befektetők súlya is a helyi adósságpiacokon: a globális felzárkózó régió szuverén adósságállományából a hazai befektetők 67,8 százalékot tartottak portfólióikban tavaly. A rezidens befektetési társaságok aránya a helyi piacokon másfél évtizeddel korábban még csak 57,6 százalék volt, vagyis részesedésük a feltörekvő gazdaságok szuverén adósságpiaci kitettségében több mint tíz százalékponttal emelkedett a vizsgált időszakban - áll a Moody''s tanulmányában.
A hitelminősítő szerint ennek az átrendeződési folyamatnak a jelentőségét az is mutatja, hogy az elemzés összeállításához mintaként használt 31 feltörekvő gazdaság - köztük Magyarország - piacon lévő szuverén adósságállománya dollárban számolva csaknem az ötszörösére emelkedett az ezredforduló óta.
A Moody''s számításai szerint ennek a csoportnak a teljes szuverén adósságtömege 2000-ben 2300 milliárd dollár, másfél évtizeddel később 9800 milliárd dollár volt.
A vizsgálatba bevont felzárkózó gazdaságok szuverén adósságállománya éves átlagban 12,9 százalékkal nőtt, vagyis a bővülés valamivel meghaladta e csoport nominális hazai össztermékének (GDP) ugyanezen idő alatt számított 11,7 százalékos éves átlagos növekedési ütemét.
Az adósságállomány növekedése Ázsiában volt a leggyorsabb a vizsgált másfél évtizedben: az ázsiai feltörekvő gazdaságok szuverén adósságállománya ebben az időszakban hatszorosára, 5700 milliárd dollárra emelkedett; ez évente átlagosan 14,7 százalékos adósságállomány-bővülésnek felel meg. A domináns szerep Kínáé, amelynek nominális szuverén adósságállománya 2014 végén 3500 milliárd dollár volt, az ázsiai felzárkózó térség teljes szuverén kötelezettségállományának 61 százaléka - áll a Moody''s szerdai tanulmányában.
A hitelminősítő számításai szerint a legalacsonyabb ütemben, évente átlagosan 7,6 százalékkal, a közép- és kelet-európai gazdaságok nominális államadósság-tömege nőtt az elmúlt másfél évtizedben.
A Moody''s kimutatása szerint a közép-európai EU-gazdaságok közül Magyarországon tavaly 62 százalék volt a hazai valutában kibocsátott szuverén adósságállomány aránya a teljes államadósságon belül. Lengyelországban 66,3 százalék, Csehországban 85,3 százalék volt ez az arány 2014 végén.
A cég szerint összességében megállapítható, hogy a helyi szuverén kötvénypiacok bővülése lehetővé tette a feltörekvő gazdaságoknak, hogy finanszírozási igényük egyre nagyobb hányadát helyi valutában denominált eszközökkel fedezhessék. Ez csökkentette sebezhetőségüket a külső gazdasági sokkoktól, emellett javította monetáris és költségvetési politikájuk hatékonyságát is.
Magyarország esetében ugyanezt - elsősorban a devizaalapú hitelek átváltásával kapcsolatos elemzéseikben - más nagy londoni házak is megállapították.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői a közép- és kelet-európai térség gazdaságairól összeállított egyik legutóbbi helyzetértékelésükben kiemelték azt a véleményüket, hogy a devizahitelek átváltása hozzájárult a magyar gazdaság külső sebezhetőségének mérséklődéséhez, hatékonyabbá tette a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikájának transzmissziós mechanizmusát, és eltávolított egy "szerkezeti anomáliát" a magyar gazdaságpolitikából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.