BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Most végre megvalósul Magyarország álma?

Kedvező képet festett a magyar gazdaságról a Moody’s. Szakértők szerint a hitelminősítő – és a Standard & Poor’s is – az idén a magyar osztályzat kilátását javíthatja majd, a nagyon várt felminősítés pedig jövőre érkezhet. Ezzel Magyarország kikerülhetne a bóvliból. Így a magyar állampapírok piacán új befektetők jelenhetnek meg.

A tartós gazdasági növekedésre utaló jelek és az államadósság csökkenésének bizonyítékai győznék meg a Moody’s-t, hogy kiemelje Magyarországot a befektetésre nem ajánlott, úgynevezett bóvli kategóriából, ahová még 2011 végén minősítette le az országot. A hitelminősítő ma kiadott elemzése szerint a magyar gazdaság 2,3 százalékkal növekedhet a következő három évben, idén azonban még ennél gyorsabban, 2,7 százalékkal emelkedhet a magyar GDP. Közép-Kelet-Európa azonban ennél nagyobb ütemben, 2,8 százalékkal bővülhet a következő három évben.

A Moody’s szerint a magyar gazdaságot érintheti az Európai Unió, Oroszország, valamint Kína gazdaságának lassulása, a belföldi kereslet bővülése azonban ellensúlyozhatja ezeket a hatásokat. Kiemelték, hogy a lakossági devizahitelek kivezetése csökkentette az ország sebezhetőségét. A hitelminősítő szerint javíthatja a befektetési környezetet a bankadó csökkentése.

Trippon Mariann, a CIB Bank vezető közgazdásza úgy véli, a Moody’s elemzésének a viszonylag pozitív kicsengése alapján lehet arra esély, hogy a hitelminősítő november hatodikán esedékes felülvizsgálat során stabilról pozitívra változtatja a szuverén besorolást. Ez már a felminősítés előszobája lenne. A Moody’s azonban azt is kiemelte, hogy negatívan befolyásolhatja a minősítést – ami feltehetősen kilátásrontást, de rosszabb esetben akár leminősítést is jelenthet –, ha kiszámíthatatlanabbá válnának a gazdaságpolitikai döntések, vagy olyan intézkedéseket hozna a kormány, amely rontja a növekedési kilátásokat. Az is negatív lenne, ha a 3 százalék alatti hiány melletti kormányzati elkötelezettség csökkenne. Tavaly 2,6 százalékos volt a GDP-arányos deficit, erre az évre pedig 2,4-et tervezett a kormány.

A Moody''s szerint a GDP-arányos államadósság idén 75 százalék lesz, jövőre pedig 73 százalékra csökken. Tavaly év végén 76,9 százalékos volt a GDP-arányos adósság. A szervezet kiemelte, hogy az adósság meghaladja a Magyarországéhoz hasonló besorolású gazdaságok legtöbbjének államadósságát, de a magyar ráta már csökken, és a kormány elkötelezte magát a 3 százalék alatti államháztartási deficit mellett.

Gárgyán Eszter, a Citi vezető közgazdásza a Világgazdaságnak azt mondta, jövőre várható felminősítés a Moody’s-tól, novemberben inkább kilátásjavításra van esély, de a növekedési kockázatokat a hitelminősítő is figyelembe fogja venni. Nem csak a Moody’s, hanem a Standard & Poor’s is hamarosan véleményt mond az országról, utóbbi már szeptember 18-án, pénteken. „Meglepő lenne, ha az S&P már most kiemelné Magyarországot a befektetésre nem ajánlott kategóriából” – mondta a közgazdász. Ezt azzal magyarázta, hogy az S&P márciusban javította egy szinttel, „BB”-ről „BB+”-ra a magyar adósosztályzatot – addig két kategóriával volt a befektetési ajánlás alatt náluk –, azóta viszont nincs lényeges változás a fundamentumokban. Gárgyán szerint az S&P az adósminősítés stabil kilátását javíthatja pozitívra a jövő hónapban, ami a felminősítés előszobája lehet.

Az S&P tavasszal úgy vélekedett, hogy a devizahitelek forintosítása miatt Magyarország ellenállóbb lett a külső sokkokkal szemben, és az is kedvező, hogy a kormány helyi devizában adósodik el inkább, mint külföldiben. Az alacsony költségvetési hiányt is kedvezőnek értékelték, ugyanakkor a kormány döntéseit akkor még kevéssé kiszámíthatónak tartották.

Gárgyán Eszter lapunknak azt mondta, hogy a Fitch már pozitív kilátást tart érvényben, míg a többi stabilt, vagyis arra van elméletileg a legnagyobb esély, hogy ők emelik ki a magyar besorolást először a bóvliból.

A Fitch ma közölte, hogy elsősorban a nettó külső adósság gyors csökkenése miatt javította májusban stabilról felminősítés lehetőségére utaló pozitívra a magyar adósbesorolás kilátását. Tavasszal úgy látták, hogy felminősíthetik az országot, ha a gazdaságpolitika stabilabbá és kiszámíthatóbbá válik, és ha javul az üzleti környezet.

Gárgyán Eszter szerint egy felminősítéseknek közvetlen hatása nem biztos, hogy lesz, mert az állampapír-piaci hozamokat a belföldi kereslet befolyásolja most. A legfontosabb tényező, hogy a Magyar Nemzeti Bank önfinanszírozási programja a bankokat az állampapírok felé tereli, ami lefelé szorítja a hozamokat. Gárgyán azonban úgy véli, ha az ország visszanyeri a befektetési ajánlást is több hitelminősítőnél, akkor hosszú távon új típusú külföldi befektetők is megjelenhetnek a kötvénypiacon, ami kedvező lenne.

Optimista a Morgan Stanley

A Standard & Poor’s szeptember 18-án pozitívra változtathatja Magyarország adósbesorolásának mostani stabil kilátását – vélekedett elemzésében Pasquale Diana, a Morgan Stanley vezető közgazdásza. A szakértő szerint az S&P magyar államadós-besorolást a jövő heti felülvizsgálat során még nem módosítja, vagyis felminősítés nem várható. A devizahitelek átváltása hozzájárult a magyar gazdaság külső sérülékenységének csökkenéséhez – írta Pasquale Diana, aki szerint ez egyúttal növelte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mozgásterét. A pozitívumok között említette az MNB önfinanszírozási programját is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.