BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vállalkozói roham uniós forrásokért

Két évig lett volna nyitva, de alig több mint két hónap után be kellett zárni azt az uniós pályázatot, amely a kisvállalkozások termelési kapacitásának bővítését támogatja. A pénz 214 százalékára érkezett igény.

Eredetileg 2017 júliusáig lehetett pályázni arra az uniós kiírásra, amelyen termelési kapacitásukat bővíteni akaró mikro-, kis- és középvállalkozások indulhattak, a keret azonban alig több mint két hónap alatt kimerült, a felhívást pedig a napokban felfüggesztették.

Mint azt a Nemzetgazdasági Minisztériumtól (NGM) megtudtuk, a konstrukció kidolgozásakor 250-500 pályázóra számítottak, ehhez képest pár hét alatt 858-an adták be a támogatási dokumentációt. A 65 milliárd forintnyi uniós forrásra közel 140 milliárd forintnyi igény érkezett. Ez tehát azt jelenti, hogy a pályázó vállalkozások akár fele is támogatás nélkül maradhat.

Hogy miért volt ennyire népszerű a felhívás, annak alapvető oka az, hogy a kisebb cégek kiéhezve várják, hogy ismét megnyíljanak előttük a közösségi pénzek. Tavaly az első fél évben ugyan volt hasonló lehetőség ugyancsak „Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése” címmel, ám a rendelkezésre álló forrás akkor is kevés volt. Olyannyira, hogy a felhívás eredeti keretösszege 8,5 milliárd forint volt, de tekintettel az előzetes várakozásokat meghaladó támogatási kérelmekre és azok közül is azokra, amelyek támogathatók voltak, a felhívás végső keretösszege 34 milliárd forintra módosult.

A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (Ginop) idei pályázatán 50–500 millió forint vissza nem térítendő támogatást igényelhettek a cégek. A cél az, hogy az uniós forrás segítségével a kis- és középvállalkozások úgy tudják bővíteni a telephelyüket, hogy a modernizált eszköz- és géppark segítse a versenyképes termékek előállítását. A nyertes vállalkozásoknak az elszámolható összköltség legalább 25 százalékát kell hozzátennie a fejlesztéshez.

Azt egyelőre nem tudják az NFM-ben, hogy végül is mekkora lesz a támogatható projektek tényleges forrásigénye, hiszen ez csak a beérkezett támogatási kérelmek feldolgozása után lesz látható, így aztán arra a kérdésünkre sem tudtak válaszolni, hogy megnyílhat-e újra még ebben az évben a lehetőség. Mint írták, a felhasználható forráskeret emelése szakpolitikai döntés, ugyanakkor a kormányzati szándék szerint 2017. június 30-ig minden rendelkezésre álló forrást meg kell hirdetni, így kapacitásbővítésre hasonló típusú felhívás keretében biztosan lesz még lehetőség.

Szakértők szerint nem volt könnyű helyzetben az a vállalkozás, amely, hallgatva a kormányzati kommunikációra (amely szerint a pályázatírás most már igazán egyszerű, nincs szükség fizetett tanácsadókra), maga vágott neki a dokumentáció összeállításának.

A tapasztalatlan cégvezetők könnyen elvesztek a pályázati útmutatóban, s nehezen tudták kezelni az elektronikus felületet is. Nagyon sokrétű feltételrendszernek kellett megfelelni, s vannak olyan hibák, amelyek a pályázatból való kizárást vonják magukkal. Ha például a bíráló úgy véli, hogy a projekt költségvetése nem reális és nem takarékos, akkor biztos az elutasítás. De arra a pályázóra is ez vár, akinek a fejlesztése az elbíráló szerint szakmailag nem megvalósítható, az ütemezése pedig nem reális. Így aztán minden bizonnyal nem túlzók azok a várakozások, amelyek akár minden második pályázat elutasítását vetítik előre.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.