A hét magyarországi régióból hatnak a népsűrűsége folyamatosan csökken, és a trend megállíthatatlannak látszik. Csupán egyetlen régióban, Közép-Magyarországon látható a népsűrűség dinamikus növekedése, ami azt jelzi, hogy a főváros és térsége egyre erősebb gazdasági centrum, miközben a többi régió egyre kevésbé vonzó. Már nemcsak a falvak és a kisvárosok szintjén látható a népesség csökkenése, hanem a régiókat is érinti az elmúlt években. A népsűrűség csökkenése összefügg azzal is, hogy a lakosság lélekszáma folyamatosan esik vissza.
A legdinamikusabb csökkenés Észak-Magyarországon tapasztalható, itt 2002-ben még 96 lakos jutott egy négyzetkilométerre, 2015-ben azonban már csak 87. Vagyis idén bekövetkezett, hogy Nyugat-Dunántúl szintjére csökkent Észak-Magyarország négyzetkilométerenkénti népessége. Nyugat-Dunántúl egyébként kifejezetten jól tartja magát: ebben a régióban alig csökkent a népesség tíz év alatt. Ez a térség relatív fejlettségének, a magas egy főre jutó GDP-nek, az iparvállalatok odatelepülésének, valamint az osztrák határ közelségének köszönhető, hiszen innen sokan járnak át dolgozni Ausztriába.
Észak-Magyarország után a dobogó második helyére Dél-Dunántúl és Dél-Alföld került a „népességcsökkenési versenyben”. Igaz, utóbbi két térségben 5 fővel, előbbiben pedig 7-tel csökkent az egy négyzetkilométerre jutó lakosok száma az elmúlt tíz évben. Érdemben csökkent a Közép-Dunántúl és Észak-Alföld népsűrűsége is. Közép-Magyarországon azonban egy évtized alatt közel 20 fővel 430-ra nőtt az egy négyzetkilométerre jutó lakosok száma. Ez az egyetlen régió, ahol a szám meghaladja a 100-at. Nagy csökkenés jellemezte Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád megyét, de esett Békés megye népsűrűsége is.
Ha a trend folytatódik, akkor a főváros környéki régió népessége növekedni fog, Nyugat-Dunántúl pedig stagnálhat, kissé csökkenhet, miközben a többi régióban további érdemi visszaesés valószínű a jövőben. Tíz év múlva Észak-Magyarország népsűrűsége már alacsonyabb lehet, mint Észak-Alföldé, így a 2002-ben még az egyik legnépesebb régiónak számító Észak-Magyarország a sereghajtók közé kerül.
Pesten 430-an (Budapesten pedig közel 3350-en) laknak egy négyzetkilométeren, ami minden más megye népsűrűségénél legalább négyszer nagyobb. Nem is csoda, hogy a legtöbb térség rosszul teljesít, mert továbbra is négy magyar régió van az Európai Unió 20 legszegényebbje között. Az egy főre jutó GDP alapján 2013-ban Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Dunántúl és a Dél-Alföld is bekerült a legrosszabbul teljesítő uniós régiók közé. Ezekben a régiókban különösen alacsonyak a fizetések és az országos átlagnál rosszabb a foglalkoztatási ráta. Észak-Magyarországon csak az uniós átlag 40 százalékát éri el az egy főre jutó GDP, így a nyolcadik legszegényebb régió az EU-ban, de még a Dél-Alföld 45-öt teljesít.
Az egy főre jutó bruttó hazai termék 2013-ban 3 millió forint volt, Budapesten azonban ennek duplája, Közép-Magyarországon pedig 4,8 millió forint. Ez komoly elszívó hatást jelent a szegényebb régióktól, ahol 2 millió forint közelében mozog az egy főre jutó GDP. A nyugat-dunántúli régió ezeknél jobban teljesített 3,1 millió forinttal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.