Elszalaszthatta az alkalmat a monetáris politika normalizálására az amerikai jegybank (Fed) nagyjából egy évvel ezelőtt, amikor még a világgazdaságban is jobban mentek a dolgok, ám most már az a kérdés, mennyire gyűrűzik be a globális lassulás hatása az amerikai gazdaságba. Ezt mondta a Bloombergnek Peter Fisher, a BlackRock Investment Institute igazgatója, aki gyarapodó tábort képvisel a véleményével. Eddig az elemzők azt hangoztatták, hogy az Egyesült Államok talán nem bővül elég erőteljesen ahhoz, hogy a globális gazdaságot maga után húzza, de a növekedés elegendőnek bizonyulhat a külső folyamatok elleni védekezésre. A friss adatok nyomán ez a nézet tarthatatlannak látszik.
Szeptember közepén a Fed nyílt piaci bizottsága már a külső hatásokra, a kínai lassulás okozta pénzpiaci felfordulásra, valamint a nem elég jó amerikai foglalkoztatási helyzetre és a túlságosan is alacsony, a kétszázalékos célhoz képest 0,3 százalékos inflációs rátára hivatkozva nem emelte meg a nulla százalékos kamatot. Ám október első napjai csak fokozhatták az aggodalmakat. A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index bő kétéves mélypontra, 50,2-re süllyedt, tükrözve az erős dollár és a globális kereslet akadozásának együttes hatását.
Aztán pénteken kiderült, hogy szeptemberben az elemzők által várt 200 ezer helyett csupán 142 ezer munkahely keletkezett. Ennél is nagyobb meglepetést okozott a munkaügyi minisztérium statisztikai részlege azzal, hogy lefelé módosította a júliusi és az augusztusi adatokat, amelyek szerint ebben a két hónapban 59 ezerrel kevesebb munkahely jött létre. Így a harmadik negyedévben a havi átlag 167 ezerre csökkent. Az év első kilenc hónapjában a havi átlag 198 ezerre mérséklődött, holott 2014-ben havonta 260 ezer új állást kínáltak. A munkaképes korú lakosság 62,4 százaléka dolgozik, ez a hetvenes évek végének megfelelő alacsony szint.
Augusztushoz képest nem emelkedtek a bérek, éves összevetésben is csupán 2,2 százalékkal, szemben a 2008-as válság előtti háromszázalékos tempóval. Vagyis inflációs nyomás belülről sincs, a kínai hatás pedig eleve deflációs a nyersanyag- és energiaárakon keresztül. Igaz, a munkanélküliség 5,1 százalék maradt, de csak azért, mert kevesebben keresnek munkát.
A Fed politikáját még a pénteki foglalkoztatási adat közzététele előtt magyarázó több döntéshozó is igyekezett tisztázni. Janet Yellen elnök továbbra is erre az évre várja a 2006 óta első kamatemelést, akárcsak a New York-i Fed elnöke, William Dudley, aki az adatoktól teszi függővé a kamat emelkedőre állítását. A San Franciscó-i elnök, John Williams az ingatlanpiacon már lát egyensúlytalanságokat, míg Stanley Fischer Fed-alelnök szerint semmi sem utal buborékok kialakulására. A nyílt piaci bizottságban idén szavazó chicagói Charles Evans a jövő évre halasztaná a kamatemelést, ha az infláció nem kap erőre. A minneapolisi Narayana Kocherlakota pedig akár negatív irányadó kamattal is támogatná a gazdaságot.
A piac nem számít gyors lépésre
Bár számos elemző úgy gondolja, hogy decemberben még emelhet kamatot a Fed, a többség inkább márciusra számít. A folytatódó lazítás miatt a Dow Jones tőzsdeindex 200 pontos nyereséggel zárt pénteken, a tízéves amerikai állampapír hozama pedig két százalék alá bukott. A kötvénykereskedők által használt indexek arra utalnak, hogy a piac arra számít: a Fed csak jövőre emel egy kicsit, de aztán csak 2017 elején, vagyis a kamatpálya a szeptemberi jegybanki előrejelzésnél is sokkal laposabb lehet. Igaz, egy éve még a Fed döntéshozói is 2,875 százalékot prognosztizáltak 2016 végére, de a múlt hónapban már csak 1,375 százalékot. A piaci várakozás viszont csak 0,6 százaléknál tart.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.