A szokottnál korábban, már csütörtök délelőtt tartotta sajtótájékoztatóját Lázár János - a miniszter a Kormányinfó után indult külföldre. Ez az első olyan kormányinfó, amelyen Giró-Szász András helyett Kovács Zoltán kísérte a minisztert.
Az élelmiszer-felügyeleti díj kapcsán brüsszeli elmarasztalást kapott Magyarország - mint Lázár elmondta, szerették volna, hogy a nagy áruházláncak a vizsgálatokból többet vállaljanak magukra. Ezzel a döntéssel 23 milliárd forint különadótól esett el az államkassza. A kormány megvizsgál minden más lehetőséget is, hogy miképp kötelezhetik a nagy cégeket nagyobb részre a közteherviselésben. A miniszter megerősítette: azt is vizsgálják, hogy kötelezzék ezeket a cégeket több ember foglalkoztatására.
A kormány új dohányipari különadót is javasol - jelentette be Lázár. Szálanként négy forint különadót vezetnének be, ez a terv egyeztetés alatt áll az Európai Bizottsággal. Ha bevezetik, akkor 2016. január 1-jétől jöhet az új adó.
Amit az Európai Unió csinál a menekültügyben, az a tökéletes impotencia - fogalmazott a miniszter. Egyetlen illegális bevándorlót sem akarunk az országba beengedni - mondta. Colleen Bell amerikai nagykövet szavaira reagálva azt mondta: a nagykövet megállapításait köszönik, mondja inkább el otthon azokat.
A kormány dolgozik a mintagazdaságok kialakításán, az ezekhez tartozó földterületeket kivonnák a földprivatizáció alól. A bábolnai, a szilvásváradi és a mezőhegyesi méneshez tartozó földek kerülnének első körben ebbe a körbe. A másik mód a mintagazdasággá válásra az, ha valaki integrátor tevékenységet folytat, magas színvonalon.
A Budapest Banknál hamarosan várják azokat, akik hitelt vennének fel a földprivatizációhoz - tette hozzá.
Az OTP-üzletről szóló kérdésre Lázár azt válaszolta: mivel a sajtótájékoztató még az ajánlattételi időszakban van, érdemi választ nem adhat. Valóban az állami pakettről van szó, beruházásokra használnák fel ezt az eszközt - erősítette meg. A kormány megvizsgálta a fekvő vagy holt állami vagyoni eszközöket, az ebből befolyó pénzt csakis fejlesztésre lehet fordítani, nem a működési kiadásokat finanszírozzák belőle - tette hozzá.
Az energetikai EU-s határozatokra, vagy ahogy a miniszter nevezte, a "rezsicsökkentés-ellenes európai bizottsági eljárásra" is válaszolna a kormány. Mint Lázár elmondta, az újabb lakossági rezsicsökkentés és az ipari áram- és gázárak csökkentése érdekében van egy újabb javaslat. A november 4-i kormányülésre készül az előterjesztés: a cél, hogy Magyarország visszaszerezze az energiatárolóit, az energiaszolgáltatókat, az elosztókat, az energiaszállításhoz szükséges infrastruktúrát, és soha ne adhassa el a paksi atomerőművet.
Ebben az évben még két törvényjavaslatot adnak be a bürokráciacsökkentéshez: a területi közigazgatásban dolgozók 30 százalékos béremelést kaphatnak jövő júliustól, valamint egyszerűsítenék és kibővítenék az elektronikus ügyintézés lehetőségeit. Szeretnék átalakítani a bürokrácia nyelvét is - mint Lázár mondta, a "borzalmasan megírt határozatok nyelvi átalakítására" is nagy szükség volna.
A Liget projektről Lázár azt mondta: a legfontosabb elvárás a kertépítészeti parkrehabilitációs terv kiírása, hogy parkként alkossák újra a Városligetet. A Magyar Fotográgiai Múzeum és a Magyar Építészeti Múzeum nem fog megépülni, a Városligeti Színház azonban újjáépül. Új projekt a Liget 2, ebből az első témavázlatot Lázár még novemberben a kormány elé vinné - ez a Nyugati pályaudvar és a Városliget közti rész rehabilitációját jelentené. Lázár azt szeretné, hogy a MÁV országszerte vállalja, hogy felújítsák a nagyvárosok vasúti területeinek kihasználatlanul álló részeit, ebben pedig Budapest lehetne az első lépés. A Nyugati pályaudvart teljesen újjáépítik, a Városliget és a Nyugati közti részt pedig parkosítanák, az azonban kizárt, hogy kormányzati létesítmények oda kerüljenek. A harmadik lépés egy Csontváry-emlékmúzeum lenne: az ötletet a festő találta ki még 1918-ban, de nem valósult meg: ő hat képét állította volna ki a hadirokkantak és hadiözvegyek támogatására - most ennek a megvalósítására írnak ki pályázatot. A Liget és a Liget 2 is szóba jöhet ennek a helyszíneként.
A minisztert megkérdezték az Illatos úti környezetszennyezésről is. Szerinte a kármentesítés érdekében mindenkinek mindent meg kell tennie, a problémát az okozza, hogy kié az elhagyott, magántulajdonból kiürült terület. A jövő heti kormánymegbízotti értekezleten az önkormányzat és a felszámoló bevonásával tárgyalnának tovább.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.