Az eurózónán belül Írország polgárai veszítettek legtöbbet anyagilag a 2008-as pénzügyi válságot követő években – derült ki az Európai Központi Bank összefoglalójából, amelyben a háztartások helyzetére vonatkozó jelentésük legfontosabb adatait publikálták a statisztikai világnap alkalmából (az újfajta kiadvány először novemberben jelenik meg). A fizetésképtelenségtől 2010-ben egy 85 milliárd eurós csomaggal megmentett Írország lakosainak nettó pénzügyi vagyona fejenként több mint 18 ezer euróval csökkent 2009–2013 között, 1500 euróval megelőzve még az akkoriban az első, százmilliárd euró fölötti mentőcsomagjukat igénybe vevő görögöket is.
A spanyolok viszont megúszták közel 13 ezer eurós mínusszal (2015 első negyedévéig); Spanyolország – ellentétben a másik kettővel – nem szorult fiskális szigorításhoz kötött csomagra, csak bankjai megmentéséhez vett igénybe egy európai hitelkeretet több mint 50 milliárd euró erejéig. Az írek és a spanyolok vagyonvesztését alapvetően az ingatlanpiac összeomlása okozta, a két ország helyzete annyiban is hasonlít, hogy mindketten gyorsan ki tudtak lépni a mentőprogramból (Írország 2013. decemberben, Spanyolország 2014. januárban).
A válságkezelés éveiben azoknak az országoknak a polgárai gyarapodtak leginkább, amelyek a különféle mentőalapok nagy befizetői voltak. A hollandok fejenként 33 ezer euróval lettek gazdagabbak a 2015 első negyedévével zárult négy évben, elsősorban a pénzügyi befektetéseik felértékelődésének köszönhetően. (Az eurózóna egészében fejenként 6570 eurónyi vagyonnövekedést könyvelhettek el a közös pénz használói.)
A vagyon nagyságát nézve is a hollandok vezetnek: a lakások nélkül számolt bruttó pénzügyi vagyonuk 2015 első negyedévében több mint 139 ezer euróra rúgott (100 ezer euró fölött csak a három Benelux-ország lakói vannak). Az eurózóna lakosainak átlagvagyona ennek kevesebb mint a fele, valamivel több, mint 64 ezer euró. A valutaövezet legszegényebb tagja Szlovákia, ott a háztartások átlag 10 665 euró értékű vagyon fölött rendelkeznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.