BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszélyben a korábbi évek sztárjai

Gyorsan süllyednek a hitelminősítőknél a feltörekvő országok korábbi sztárjai, főleg Brazília van újra veszélyben.

A következő néhány hónapban eldőlhet, hogy Brazília kikerül-e a befektetői kategóriából – jelentette ki a Fitch Ratings szenior igazgatója, Shelly Shetty abban a konferenciahívásban, amelyben a hitelminősítő legutóbbi döntését magyarázta el elemzőknek. A kulcskérdés a politikai válság: megnőtt annak a kockázata, hogy a brazil törvényhozás egy felelősségre vonási eljárás keretében elmozdítja Dilma Rousseff elnököt, bár Shetty hozzátette, szerinte a baloldali politikus végül a helyén tud maradni.

A Fitch múlt héten rontotta le a brazil hosszú lejáratú szuverén devizaadósság besorolását egy fokozattal BBB mínuszra, ez a befektetésre ajánlott kategória legalja. A kilátások negatívak, tehát a nemrég még a Brazília, Oroszország, Kína, India alkotta BRIC-csoport tagjaként a befektetői kedvencek közé tartozó ország a Fitchnél is hamar a bóvlikategóriába kerülhet (az S&P már szeptemberben oda sorolta át). A Fitch arra számít, hogy Brazília idén még elsődleges többlettel zárja költségvetését, a brazil kormány viszont már azt fontolgatja, hogy elsődleges deficitbe engedi az idei büdzsét, mivel a mélyülő recesszió és a politikai patthelyzet miatt visszaestek a szövetségi bevételek.

A másik korábbi feltörekvő sztár, Oroszország már hamarabb a bóvli szélére került, de a Fitchnél egyelőre ott is maradt: a most lezárult felülvizsgálat nyomán BBB mínuszban hagyta az orosz adósságokat, negatív kilátásokkal. A hitelminősítő szerint július óta romlottak a külső feltételek: az olajárak kilátásai gyengültek, a rubel volatilisebbé vált, nőtt az infláció. A rubel leértékelődése ugyanakkor jó hatással van a fizetési mérlegre, idén a GDP 5-6 százalékára rúgó többlettel zárhat, szemben a tavalyi 3 százalékkal. A nettó magántőke-kiáramlás 2014 óta visszaesett – állapította meg a Fitch közleménye –, a szanciókkal nem érintett hitelkérők előtt újra megnyíltak a piacok. A jegybank tartalékai az első negyedév óta 370 milliárd dollár körül alakulnak, és dollárban számolva nem is fognak sokat változni 2016–17-ben. A reálgazdaságon azonban ez nem segít: a Fitch prognózisa szerint a fogyasztás és a beruházások gyengülése miatt idén 4 százalékkal csökkenhet az orosz GDP, és jövőre is csak 0,5 százalékos, 2017-ben pedig 1,5 százalékos bővülés várható.

Nem változtatott az orosz devizaadósságok megítélésén az S&P sem: maradt a januárban adott, már a bóvlit jelentő BB plusz negatív kilátással (a harmadik nagy hitelminősítőnél, a Moody’snál ugyancsak bóvliban van Oroszország). A politikai intézményrendszer gyengesége, a gyér gazdasági és növekedési kilátások határozzák meg a besorolást – írta közleményében az S&P, amelynek előrejelzése szerint 2015–2018-ban átlag 0,4 százalékkal bővülhet az orosz GDP, szemben az előző négy év 2,4 százalékos átlagával. A hitelminősítő azt is megjegyezte, hogy a GDP-arányos adósság alacsony, és 2018-ig valószínűleg az is marad, de az ukrán konfliktus miatti szankciók és az olajáresés nyomán hiányzik a külső finanszírozás.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.