A beszerzésimenedzser-index összetett mutatószám, 50 pont feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 pont alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal.
A felmérésben vizsgált részindexek többsége csökkent szeptemberhez képest.
A termelési mennyiség indexe csökkent, de magasnak számít, és a termelt mennyiség növekedését jelzi második hónapja. Az elmúlt 20 évben háromszor volt magasabb az index értéke októberben - közölték. A termelési mennyiség indexe 25 százalékos arányt képvisel a BMI mutatóban.
A foglalkoztatottsági index értéke 50,0 pont felé került ebben a hónapban, és az elmúlt egy év értékei április és szeptember kivételével növekedésre utalnak. A foglalkoztatottság 20 százalékos súlyt képvisel a BMI indexben.
A mutatóban legnagyobb, 30 százalékos súllyal szereplő új rendelések indexe némileg csökkent szeptemberhez képest, a mostani így a második legmagasabb októberi érték 1995 óta. Az új rendelések októberi állománya magasabb lett, és felülmúlja az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, valamint az elmúlt három év átlagát is - írják.
Az októberi szállítási átfutási idő hosszabb lett az előző hónaphoz képest, és az ütem némileg gyengült. A korábbi októberi értékeket nézve az idei a hetedik legalacsonyabb érték.
A vásárolt készletek a szeptemberi bővülés után szűkültek októberben. Az idei tizedik havi érték az elmúlt húsz év alapján átlag alatti, és a nyolcadik legkisebb októberi a logisztikai társaság felmérése szerint.
A beszerzési mennyiség indexe csökkent szeptemberhez képest, de 50 pont feletti értéke így is a mennyiség emelkedését jelzi. A mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát, és a harmadik legmagasabb októberi adat.
A beszerzési árak esetében növekedett az index az előző hónaphoz képest, de októberben is 50 pont alatt volt, ezért további csökkenést jelez a válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak négy hónap növekedés után harmadik hónapja lesznek alacsonyabbak - írják.
A késztermékkészletek szintje októberben alacsonyabb lett. A korábbi októberi értékeket nézve az idei átlag alattinak mondható, és a tizenegyedik legkisebb 1995 óta.
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent szeptemberhez képest, de 50 pont feletti értéke két havi szűkülés után másodszor jelzi az import mennyiségének növekedését. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében hasonló folyamatról beszélhetünk. Az index értéke ez esetben is csökkent az előző hónaphoz képest, de 50,0 pont fölött maradt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.