Nem formálódott ki új stratégia a terrorizmus felszámolására a G20 antalayai csúcstalálkozóján – amelynek ideje alatt, válaszul a párizsi merényletsorozatra, Franciaország fokozta légitámadásait az Iszlám Állam (Daes) szíriai állásai ellen –, hiába sürgetett minden résztvevő szorosabb együttműködést.
A kétoldalú találkozókon az álláspontok mintha közeledtek volna, de egyelőre nincs szó arról, hogy az USA vagy szövetségesei szárazföldi hadműveleteket indítanának Szíriában. A hírszerzési adatok megosztásában, a határok és a repülőterek ellenőrzésének megerősítésében, a terrorszervezetek pénzforrásainak elapasztásában azonban egyezségre jutottak. Abban is egyetértés volt, hogy a terrorizmust nem azonosítják vallásokkal és népcsoportokkal, ennek szellemében szorgalmazta tegnap sajtóértekezletén Barack Obama amerikai elnök a menekültek befogadását – biztonsági ellenőrzés után.
Miután Obama és Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap fél órán át tanácskozott Szíriáról, az orosz államfő hétfőn maga közölte: a légi csapásokat inkább az Iszlám Állam ellen hajtják végre, mintsem Bassár al-Aszad szír elnök ellenzékével szemben. Erre utalt hétfőn David Cameron brit miniszterelnök is, aki szintén tárgyalt Putyinnal, s az orosz álláspont puhulását észlelte. Az orosz elnök találkozott Szalman szaúdi királlyal is. Angela Merkel német kancellár Obamával folytatott megbeszélést, és hangsúlyozta: a helyzetnek nem lehet csak katonai megoldása, több intézkedés együttes alkalmazására van szükség a terrorizmus ellen. Ezek között helye van a hírszerzési információk megosztásának, az online kommunikáció megfigyelésének is.
A világ 19 leggazdagabb országát, valamint az Európai Uniót magába foglaló húszak záróközleménye annyiban tükrözte Merkel véleményét, illetve a házigazda török elnökségnek a szegénység és a terrorizmus összefüggéseiről kifejtett nézeteit, hogy terjedelmesen foglalkozott a növekvő jövedelmi egyenlőtlenség ártalmaival. Tekintettel a fejlett régió lassú, illetve a feltörekvő térség eddig gyors, de látványosan fékeződő növekedési iramára, a globális GDP kilencven százalékát adó G20-as tagországok állam- és kormányfői ismét megfogadták, hogy 2018-ig a korábban tervezetthez képest két százalékponttal megfejelik a növekedés ütemét. Igyekeznek érdemben csökkenteni a munkanélküliséget a fiatalok körében, emellett fellépnek a nemzetközi vállalatok adóelkerülési gyakorlata ellen.
A küldöttségek szakértői végigdolgozták a vasárnap éjszakát a közlemény klímaváltozásról szóló bekezdésének megfogalmazására, majd Merkel és Laurent Fabius francia külügyminiszter elégedetten nyugtázta: a szövegbe végül bevették, hogy a felmelegedés mértékét két Celsius-fok alatt kell tartani. A hónap végén kezdődő párizsi klímacsúcson azonban éles összecsapások várhatók a mostani tanácskozáson is fellángolt vita nyomán – tették hozzá –, hogy a fejlett vagy a feltörekvő régió csökkentse-e jobban a károsanyag-kibocsátást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.