A gazdasági növekedés lassul, miközben az infláció alig emelkedik, amit a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem sokáig nézhet tétlenül. Hamarosan rontják is a GDP-növekedési várakozásukat, amely az idei évre 3,2, a jövő évre pedig 2,5 százalék. A jegybank eddig is az optimisták táborát erősítette, de a harmadik negyedévi visszaesést mutató beruházási adat még inkább arra késztetheti az MNB-t, hogy nagymértékben rontsa előrejelzését. A JP Morgan nem is várt tovább: az eddigi 2,8 százalékról 2,6-ra vágta az idei növekedési várakozását, jövőre pedig már csak 2,3 százalékkal nőhet a GDP.
Ezt minden bizonnyal Matolcsy György MNB-elnök nem szeretné tétlenül végignézni, különösen, hogy a jegybanknak akár még növekedhet is a mozgástere. Az Európai Központi Bank kibővítheti eszközvásárlási programját, ez pedig ellensúlyozhatja az amerikai Fereral Reserve hamarosan induló szigorítási ciklusát. A JP Morgan úgy véli, hogy a jelenleg 1,35 százalékos alapkamat csökkentésére is van esély jövőre, ami 1 százalék alá is kerülhet. Ám az MNB vezetői ezt korábban kizárták, és azt hangsúlyozták, hogy még éveken keresztül – akár 2018-ig is – fent kívánják tartani a mostani kamatot.
A forint árfolyama hónapok óta alig mozdul ki a 310–315-ös sávból annak ellenére, hogy az MNB folyamatosan igyekszik lazítani politikáján. A bankokat állampapír-vásárlásra ösztönzik, miközben jövőre újra megpróbálják élénkíteni a hitelezést. Ám a forint árfolyamát nem könnyű jelentősen gyengíteni, mert a külkereskedelmi többlet történelmi csúcson jár, a magyar államadósság ha lassan is, de csökken, miközben az ország hamarosan kikerülhet a befektetésre nem ajánlott kategóriából. Elemzők szerint ráadásul az ország sérülékenységét is csökkenti, hogy a külföldi befektetők helyett bankok veszik meg a magyar állampapírokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.