BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Valóra válhat a kormány álma! Már nem sokáig leszünk bóvlik

Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról a "Ba1" szintű magyar államadós-osztályzat kilátását pénteken a Moody''s Investors Service.

A magyar szuverén osztályzati kilátás így már két hitelminősítőnél pozitív, a Fitch Ratings ugyanis szintén pozitív kilátással tartja érvényben a magyar államadós-besorolást.

A Moody''s közölte, hogy kiemeli az országot a bóvliból, ha a gazdasági teljesítmény és a költségvetési politika terén további javulást lát. A cég a pozitívumok között említi a devizahitelek kivezetését, és azt is, hogy az államadósság várhatóan csökkenni fog a következő években.

A Moody''s szerint Magyarország államadóssága a GDP 74,3 százalékára csökkenhet ebben az évben, jövőre pedig 73 százalékra süllyedhet. A csökkenő trend a hitelminősítő szerint sokkal egyértelműbb, mint korábban, miután a kormányzat elkötelezett a költségvetési hiány alacsonyan tartása mellett. A költségvetés elsődleges (kamatfizetések előtti) egyenlege ráadásul többletes maradhat.

Magyarország sérülékenységét csökkenti, hogy az államadósság 34 százaléka van külföldi devizában, ami alacsonyabb a 2011-es 50 százaléknál. A Moody''s szerint ez az arány csökkenni fog, köszönhetően a kormány és a jegybank programjainak.

A Moody''s úgy véli, hogy a gazdasági növekedés a következő években 2-2,5 százalékos lehet. A kedvező folyamatok mögött a bankadó csökkentését is látja a hitelminősítő.

A cég azonban nem felejtette el kiemelni most sem, hogy sok függ a kormány gazdaságpolitikájától. Ha kiszámítható döntéseket hoz a kabinet, ami alacsony költségvetési hiánnyal és a gazdasági növekedés támogatásával jár, akkor jöhet a felminősítés. Ha viszont olyan lépések jönnének, amelyek veszélyeztetnék a 3 százalék alatti hiányt vagy a csökkenő adósságpályát, akkor lekerül a napirendről a várható felminősítés.

A hitelminősítők még négy évvel ezelőtt vonták meg Magyarországtól a befektetésre ajánlott adósminősítést, amikor az unortodox gazdaságpolitika virágkorát élte.

Gárgyán Eszter, a Citi vezető közgazdásza a Világgazdaságnak korábban azt mondta, jó esély van arra, hogy a Fitch Ratings november 20-án kiemelje Magyarországot a bóvli kategóriából, mert már fél év eltelt azóta, hogy pozitívra javították a korábbi stabil kilátást. A Fitch a héten közölte, Magyarország a befektetési osztályzat visszaszerzésére a legesélyesebb országok között van.

NGM: Magyarország a felminősítés előszobájában

A felminősítés előszobájának értékelte a nemzetgazdasági tárca (NGM) azt, hogy stabilról pozitívra javította Magyarország hitelminősítési kilátását a Moody''s nemzetközi hitelminősítő. 
 
A minisztérium szombat reggeli, az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a Mody''s lépése is bizonyítja, hogy a magyar reformok működnek. Ezt mutatja az is, hogy Magyarország országkockázati mutatója, az ötéves CDS-felár a pénzügyi válság kitörését megelőző szintekre csökkent, a kötvényhozamok pedig már egy ideje magasabb hitelminősítési kategóriában lévő országot idéznek.

Felidézték, hogy a három irányadó intézet közül már kettő, a Fitch és a Moody''s tart érvényben felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást Magyarországra. Az ország gazdasági eredményeit a nemzetközi pénzügyi intézmények és befektetők után a hitelminősítők is kezdik elismerni - írták, hozzátéve: a piac szerint érdemben javult Magyarország nemzetközi megítélése, amit a hitelminősítők nem csak a kilátásaikban, hanem a hitelbesorolás során se hagyhatnak figyelmen kívül.

A tárca a hitelminősítés mellé kiadott közleményt idézve kiemelte: az államadósság fokozatos csökkentése fenntartható pályán lesz a következő években, a kormány pedig erősen elkötelezett a 3 százalék alatti költségvetési hiány, a csökkenő államadósság és az adósságon belül a devizaarány fokozatos csökkentése mellett.

A Moody''s a kilátásjavítás indokai között említette, hogy a devizahitelek forintosítása jelentősen csökkentette az ország külső sérülékenységét. A költségvetési, gazdaságpolitikai stabilitás is ösztönözni fogja a növekedést és a banki hitelezést Magyarországon - írta az NGM a Moody''s elemzőinek véleményére hivatkozva.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.