A GDP-növekedés éves üteme 2015 harmadik negyedévében tovább fékezett (2,4 százalékra a második negyedéves 2,7 után), ami termelési oldalról nagyrészt a mezőgazdaság visszaesésével magyarázható. A 2014-ben megélénkült növekedési dinamikát fenntarthatóvá tevő folyamatok ugyanakkor még nem indultak be. A növekedés még mindig erősen támaszkodik külső, részben csak átmenetileg fennálló forrásokra. A TakarékBank szerint magánszektor beruházásai továbbra sem átütőek, a vállalati hitelezésben beindult kedvező tendenciák ellenére a hitelállományok még zsugorodóban vannak.
Erőfeszítések kellenek
„Magyarország már nem tud az éllovasokkal tartani, mint tavaly. Ennek az egyik oka, hogy náluk a potenciális növekedés üteme magasabb” - mondta Oszlay András, a bank osztályvezetője. „Nagy erőfeszítéseket igényel, hogy a mostani szinten tudjuk tartani a növekedést” - tette hozzá.
Suppan Gergely, a bank vezető közgazdásza szerint a mezőgazdaság rossz teljesítménye nélkül nem lenne szégyenkeznivalónk. A korábbi 3,1 százalék helyett 2,9 százalékos növekedést várnak a szakértők idén a rossz mezőgazdasági termés miatt. „A negyedik negyedévben újra növekedhetnek a beruházások a harmadik negyedéves visszaesés után” - mondta Suppan, aki szerint az EU-források véghajrája segíthet az év végi növekedésen. „Ezért is várjuk, hogy az utolsó negyedévben újra 3 százalék fölé ugrik a GDP-növekedés” - fejtette ki.
Lehagyjuk Görögországot
A lakosság fogyasztása ugyan erősödik, de az óvatosság még ezen a téren is érzékelhető. „Ezzel együtt a rövid távú konjunktúraindexek alapján, valamint a beruházások év végi felfuttatása miatt a negyedik negyedévben 3 százalékra emelkedhet a GDP éves növekedési üteme, így 2015 egészében 2,9 százalékkal bővülhet a bruttó hazai termék” - véli a bank. Jövőre az európai uniós forrásfelhasználás visszaesése miatt a lakossági fogyasztás további élénkülése ellenére is 2,4 százalékosra lassulhat a gazdasági növekedés üteme. „A szökőnaphatás segíti jövőre a gazdasági növekedést” – emelte ki Suppan Gergely, és alapvetően a lakossági fogyasztás lesz az, ami húzni fogja a gazdaságot.
Ezt követően viszont már a magánszektor erősödő beruházási aktivitására lehet számítani, emellett az állami beruházások is újra dinamizálódhatnak, különösen a lényegesen tágabb költségvetési mozgástérre tekintettel, így 2017-ben újra gyorsuló, az év átlagában 2,8 százalékos GDP-bővüléssel számolunk. „Óriási mozgásteret látunk a költségvetésben, így a következő években a kormány akár adócsökkentésekkel is segítheti a gazdasági növekedést” - mondta Suppan Gergely. Magyarország felzárkózása összességében folytatódik az EU-hoz a TakarékBank várakozása szerint, így elképzelhető, hogy Görögország elé kerülünk.
Vannak kockázatok
Míg az alacsony energia- és nyersanyagárak, valamint a kedvező külső finanszírozási környezet továbbra is támogatják a magyar gazdaság bővülését, negatív hatások is jelentkeznek a külső konjunktúra oldaláról. A külső környezet meghatározó folyamataihoz (a kínai gazdaság növekedésének lassulása, monetáris lazítás Európában, ugyanakkor szigorítás Amerikában) újabb geopolitikai feszültségek társultak a migráció és az Iszlám Állam elleni hadviselés miatt. Ezek rövid távon kedvezőtlenül befolyásolják a kilátásokat, ezt tükrözi, hogy a világ- és Európa gazdaságának növekedésére adott legutóbbi prognózisok többsége kisebb romlást mutat. Mindemellett a német autógyártással kapcsolatban felbukkanó problémák is éreztethetik hatásukat Magyarországon, bár egyelőre ennek még nem láthatók a jelei.
Stabil a forint
A forint az idei évben az egyik legstabilabb teljesítményét nyújtotta az euróval szemben, és ez néhány hónapon keresztül továbbra is fennállhat. Az EKB által teremtett laza monetáris kondíciók Európában ellensúlyozzák a Fed szinte bizonyosnak tűnő decemberi kamatemelésének hatásait. Ráadásul a Fed kamatemelési ciklusa meglehetősen fokozatosnak ígérkezik, hiszen a szövetségi tartalékráta célsávja vélhetően még 2016 végére sem emelkedik az 1 százalékos szint fölé – prognosztizálja a TakarékBank. A továbbra is kiváló külső egyensúlyi mutatók, valamint szuverén adósságosztályzatunk várt jövő évi javításának hatására szerintük 2016 második felében erősödő pályára állhat a forint, és az év végére a 300-305-ös sávban stabilizálhatja helyzetét az euróval szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.