A húszezres bankjegyek előállításával kapcsolatos idei ráfordításokat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az éves jelentésében publikálja majd – válaszolta a Világgazdaság érdeklődésére a jegybank sajtóosztálya. Az utóbbi évek gyakorlata alapján tehát legalább 2016 májusáig várni kell arra, hogy megtudjuk, az MNB-nek mennyibe került a hétfőn megjelent új pénzek előállítása.
Némi fogódzkodót nyújthat azonban, hogy a június végén nagyjából hasonló mennyiségben a forgalomban lévő, mintegy 127 millió darab tízezres megújításának évében, 2014-ben közel 3,7 milliárd forintot költött az MNB bankjegyek gyártására, 28 százalékkal többet az egy évvel korábbinál, amikor ilyen akcióra nem került sor. Ez egymilliárd körüli többletköltséget jelent, amit a címletcsere magyarázhat. Miután húszezresből valamivel kevesebb van forgalomban, ezért a megújításuk költsége is kevesebb lehet. Az is tudható, hogy az MNB bankjegygyártási ráfordítása várhatóan 15 milliárd forint lesz 2014–18 között.
A tízezresek lecserélése 2014 végén kezdődött meg, 2017 első felében a kétezer- és az ötezer-, a másodikban az ezerforintosok kerülnek sorra, legvégül, 2018-ban pedig az ötszázasok. A forgalomban levő, június végén közel 400 millió darabos, 3900 milliárd forint összértékű bankjegyek selejteződése, valamint a készpénzállomány folyamatos bővülése miatt a bankjegygyártási ráfordítások mintegy 60 százaléka, tehát kilencmilliárd forint a forgalomban levő címletek utángyártása esetén is felmerült volna – figyelmeztetett a jegybank.
Vagyis az új bankjegyek előállításának nettó költsége hatmilliárd forint lehet, ami még így is soknak tűnik a mostani címletekkel nemzetgazdasági szinten okozott 30 millió forintos kárhoz képest. Az MNB érvelése szerint az új bankjegysorozat kibocsátásával hosszú távon, három-öt éven túl a bankjegygyártási ráfordítások csökkenhetnek. Mindazonáltal a gazdaságosság kiemelt, de nem kizárólagos döntési szempont volt a Szabadság téren, a hamisítás elleni védelem, valamint a készpénzforgalmi környezet által megkövetelt műszaki megfelelőség biztosítása legalább ekkora súllyal esett a latba.
Hasonló indokkal került sor a mostanit megelőző, átfogó pénzcserére az 1990-es években, amikor az MNB a korábbi, avítt technikájú és részben elértéktelenedett bankjegyeket és érméket váltotta le. Az akkor forgalomba került címletek mostani megújítása beleillik az euró 2002-es bevezetése előtt még saját devizával rendelkező nyugat-európai országok gyakorlatába, miszerint a hamisítók elleni leghatásosabb fegyver 10-15 évente lecserélni a címleteket. Mindazonáltal abból, hogy a legutóbbi teljes érme- és bankjegycsere hét év alatt ment végbe, arra is lehet következtetni, hogy az Orbán-kormány a 2020-as évekig nem számol az euró magyarországi bevezetésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.