Az év utolsó hónapjában megtört a gazdasági növekedés hosszú hónapok óta tartó lassulása. A decemberi kedvező adattal jó esély van arra, hogy a harmadik negyedévi 2,4 százalékos GDP-növekedés után a gazdaság jobban teljesítsen az év utolsó három hónapjában.
A gyorsulási irányadó (GYIA) 2,6 százalékos növekedést mutatott decemberben az előző év azonos időszakához képest a novemberi 2,44 után, ráadásul a havi index is megugrott. Egy hónap alatt 0,4 százalékkal nőtt a Világgazdaság mutatószáma, ami kiugróan jó teljesítménynek számít.
A GYIA annak ellenére nőtt nagyot, hogy a tíz részindexből mindössze négy hatott pozitívan, miközben hat lefelé húzta az indexet. A kedvező irányba ható folyamatok azonban sokkal erősebbek voltak a romlást mutató komponensektől.
A reálkamat növekedése, a BUX index csökkenése, valamint a rövid és a hosszú lejáratú kötvények közötti kamatkülönbség emelkedése negatívan hatott. A pénzkínálat reálértéke még erőteljesen növekszik, és az Ifo-index sem keltett csalódást a kínai gazdasággal kapcsolatos problémák és a Volkswagen-botrány ellenére sem.
A munkaerő-piaci helyzet javulása hatott kedvezően a makrogazdasági indexek közül. A reálkeresetek érdemi növekedése és a munkakeresés átlagos időtartamának csökkenése (19,1 hónapról 18,9-re) felfelé húzta a GYIA-t, ugyanakkor a fogyasztási hitelek állományának zsugorodása és az ipar nem túl acélos nyár végi teljesítménye visszahúzta az indexet.
Az év végét ráadásul az uniós források lehívásának hajrája is támogathatja – most utoljára lehet lehívni forrásokat az előző EU-s költségvetési ciklusból –, ami hozzájárulhat a gazdasági növekedés dinamizálódásához. Igaz, egyelőre kevés makrogazdasági adatot ismerünk a negyedik negyedévről, de termelési oldalról az ipar és a szolgáltatások, felhasználási oldalról pedig a fogyasztás és az export maradhatott a növekedés motorja.
A 3 százalékos éves GDP-növekedés elérésére két lehetséges forgatókönyv is létezik. Az első három negyedévben 2,8 százalékkal nőtt ugyan a gazdaság, ezt azonban nagymértékben rontotta a mezőgazdaság két számjegyű visszaesése. Ha igaz lesz Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter jóslata, amely szerint a mezőgazdaság jobban teljesített idén, mint ahogy a KSH eddig látta, akkor felfelé módosíthatják a számokat. A másik forgatókönyv, hogy az év utolsó három hónapjában jóval 3 százalék felett lesz a növekedés, erre azonban kevesebb az esély. Ha egyik sem teljesül, akkor teljesül az elemzői konszenzus, miszerint az év egészében 2,7-2,8 százalékos növekedés várható.
Jövőre ennél kissé lassabb, 2-2,5 százalékos GDP-növekedést jósolnak a szakértők. A kormány és az MNB programjainak hatására inkább a sáv tetejéhez lehet közelebb az ütem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.