Azzal erősítette meg a földadó létjogosultságát a Kúria Önkormányzati Tanácsa, hogy Balmazújvárosban eltörölte a terhet. A Kúria október végén elvi álláspontként fogalmazta meg, hogy a települési adót ki lehet vetni termőföldre, ám hozzátette, hogy az adó alanya nem lehet olyan tulajdonos, aki vállalkozóként saját földjén termel. Vállalkozónak pedig az egyéni vállalkozókon és a cégek tagjain kívül azok az őstermelők számítanak, akik évi 600 ezer forintnál több bevételre tesznek szert, vagyis: akik adnak be szja-bevallást. A termőföldadót ez alapján azonban mindazoknak meg kell fizetniük, akik a földjüket bérbe adják, vagy csak ott nem (esetleg nem ott) termelnek, vagy akik nem vallanak be jövedelmet ebből a tevékenységből.
Balmazújváros viszont ennek ellenére nem alkalmazhatja a földadót a jelenlegi formában, mert a településen létezik a mezőőri járulék, amelyet a Kúria a termőföldre vonatkozó köztehernek minősített. Emiatt a települési adót ott nem lehet kivetni a termőföldre (hiszen ezt az elvonást csak arra lehet alkalmazni, amit más nem terhel). Érdekes pontja a határozatnak, hogy a város az adót az idén még beszedheti, mert a Kúria csak év végével törölte el az idén bevezetett terhet.
„Előzetes becsléseink alapján 40-45 millió forintot vártunk a termőföldre kivetett települési adóból, de már most több mint 50 millió érkezett a számlára, holott sokan nem fizettek, abban reménykedve, hogy nem is kell majd” – mondta a dr. Veres Margit polgármester a Világgazdaságnak. A településnek jelentős érvágás lenne a kiesés – a helyi adóbevételek 12-13 százalékát jelenti –, ezért gondolkodnak azon, miként lehet ezt pótolni: a pénzt az utak burkolására szánták.
Azt egyelőre nem lehet tudni, más, a földadót bevezető, illetve az azt tervező települések miként reagálnak a döntésre. (Mint arról beszámoltunk: már 25 település alkalmaz januártól földadót.) Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke pár napja arról beszélt lapunknak, hogy ha a közteher megragad a jogrendben, a települések nagy része élni fog vele. Márpedig a Kúria állásfoglalásának értelmében ez megtehető mindenütt, ahol nincs mezőőri járulék. De az is lehet, hogy ez sem akadály: Balmazújváros esete ugyanis egyedi, a szakértők pedig megosztottak a kérdésben. A települési adók jogszerűségét a Földművelésügyi Minisztérium (FM) éppen olyan érvekkel támadta, amelyeket a Kúria most részben elvetett. Az önkormányzati rendeletek jogszabályi megfelelését közben első körben a kormányhivatalok ellenőrzik, és ők nem emeltek kifogást sehol, így Balmazújváros esetében sem. Sőt: a Nemzetgazdasági Minisztérium október közepén egy másik településnek olyan állásfoglalást adott ki, amely szerint a mezőőri járulék nem közteher, hiszen a gazdák egy szolgáltatásért fizetnek (azért, hogy vigyázzák a földeket). Vagyis ez alapján a földadó kivethető lenne ott is, ahol van mezőőri járulék.
A Világgazdaság kérdésére az FM sajtóosztályán azt közölték, hogy a tárca örül annak, ha – a Kúria határozatában foglaltak szerint – a földet ténylegesen megművelő gazdák mentesülhetnek a termőföldet sújtó bármilyen adó alól. Ez szerintük összhangban áll a földforgalmi törvény elveivel, amely alapján kiemelt cél, hogy olyan személyek kezében összpontosuljon a termőföld, akik ténylegesen meg is művelik azt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.