BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jóváhagyták a földadót

A termőföldre is ki lehet vetni a települési adót, a tulajdonosnak akkor nem kell fizetnie, ha ott vállalkozóként termel, a bérbeadókat és a kistermelőket viszont sújtja a teher..

Azzal erősítette meg a földadó létjogosultságát a Kúria Önkormányzati Tanácsa, hogy Balmazújvárosban eltörölte a terhet. A Kúria október végén elvi álláspontként fogalmazta meg, hogy a települési adót ki lehet vetni termőföldre, ám hozzátette, hogy az adó alanya nem lehet olyan tulajdonos, aki vállalkozóként saját földjén termel. Vállalkozónak pedig az egyéni vállalkozókon és a cégek tagjain kívül azok az őstermelők számítanak, akik évi 600 ezer forintnál több bevételre tesznek szert, vagyis: akik adnak be szja-bevallást. A termőföldadót ez alapján azonban mindazoknak meg kell fizetniük, akik a földjüket bérbe adják, vagy csak ott nem (esetleg nem ott) termelnek, vagy akik nem vallanak be jövedelmet ebből a tevékenységből.

Balmazújváros viszont ennek ellenére nem alkalmazhatja a földadót a jelenlegi formában, mert a településen létezik a mezőőri járulék, amelyet a Kúria a termőföldre vonatkozó köztehernek minősített. Emiatt a települési adót ott nem lehet kivetni a termőföldre (hiszen ezt az elvonást csak arra lehet alkalmazni, amit más nem terhel). Érdekes pontja a határozatnak, hogy a város az adót az idén még beszedheti, mert a Kúria csak év végével törölte el az idén bevezetett terhet.

„Előzetes becsléseink alapján 40-45 millió forintot vártunk a termőföldre kivetett települési adóból, de már most több mint 50 millió érkezett a számlára, holott sokan nem fizettek, abban reménykedve, hogy nem is kell majd” – mondta a dr. Veres Margit polgármester a Világgazdaságnak. A településnek jelentős érvágás lenne a kiesés – a helyi adóbevételek 12-13 százalékát jelenti –, ezért gondolkodnak azon, miként lehet ezt pótolni: a pénzt az utak burkolására szánták.

Azt egyelőre nem lehet tudni, más, a földadót bevezető, illetve az azt tervező települések miként reagálnak a döntésre. (Mint arról beszámoltunk: már 25 település alkalmaz januártól földadót.) Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke pár napja arról beszélt lapunknak, hogy ha a közteher megragad a jogrendben, a települések nagy része élni fog vele. Márpedig a Kúria állásfoglalásának értelmében ez megtehető mindenütt, ahol nincs mezőőri járulék. De az is lehet, hogy ez sem akadály: Balmazújváros esete ugyanis egyedi, a szakértők pedig megosztottak a kérdésben. A települési adók jogszerűségét a Földművelésügyi Minisztérium (FM) éppen olyan érvekkel támadta, amelyeket a Kúria most részben elvetett. Az önkormányzati rendeletek jogszabályi megfelelését közben első körben a kormányhivatalok ellenőrzik, és ők nem emeltek kifogást sehol, így Balmazújváros esetében sem. Sőt: a Nemzetgazdasági Minisztérium október közepén egy másik településnek olyan állásfoglalást adott ki, amely szerint a mezőőri járulék nem közteher, hiszen a gazdák egy szolgáltatásért fizetnek (azért, hogy vigyázzák a földeket). Vagyis ez alapján a földadó kivethető lenne ott is, ahol van mezőőri járulék.

A Világgazdaság kérdésére az FM sajtóosztályán azt közölték, hogy a tárca örül annak, ha – a Kúria határozatában foglaltak szerint – a földet ténylegesen megművelő gazdák mentesülhetnek a termőföldet sújtó bármilyen adó alól. Ez szerintük összhangban áll a földforgalmi törvény elveivel, amely alapján kiemelt cél, hogy olyan személyek kezében összpontosuljon a termőföld, akik ténylegesen meg is művelik azt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.