BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A görög nyugdíjasok sorsa forog kockán

A mostani és a leendő görög nyugdíjasok sorsa múlhat az ország nemzetközi mentőprogramján.

A mostani és a leendő görög nyugdíjasok sorsa múlhat az ország nemzetközi mentőprogramján, amelynek első felülvizsgálatát jövő héten kezdik meg a tavaly augusztusban 86 milliárd eurós csomagot összerakó hitelezők. A felülvizsgálat ideje alatt kellene ugyanis elfogadnia a görög törvényhozásnak a megígért nyugdíjreformot, amelynek keretében egyrészt egybevonnák a hat különféle állami nyugdíjalapot, másrész jelentősen csökkentenék a jövőbeni nyugellátásokat. A törvényjavaslat ellen heves tüntetéseken tiltakoztak Athénban, és elfogadását az is bizonytalanná teszi, hogy a baloldali Sziriza vezette kormánynak csak háromfős többsége van a parlamentben. Jannisz Dragaszakisz miniszterelnök-helyettes viszont egy hétvégi interjúban stabil többségről beszélt, amelynek birtokában át tudják majd vinni a törvényt, de hozzátette: a végrehajtáshoz meg kell szerezniük a többi parlamenti párt támogatását. (A fő ellenzéki erő, a konzervatív Új Demokrácia élére a vasárnap éjjel zárult pártszavazás eredményeként az a Kiriakosz Micotakisz került, aki korábban piacpárti miniszterként volt felelős a közigazgatás átalakításáért, de a Financial Times szerint megválasztása előtt jelezte, nem fogja támogatni a nyugdíjreformot.)

Az első felülvizsgálatot most csak az Európai Központi Bank (EKB) és az eurózóna országai folytatják le, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a velük folytatandó adósságtárgyalásoktól teszi függővé a programban való további részvételt. Euklidész Cakalotosz görög pénzügyminiszter mindenesetre  körbelátogatja legfontosabb kollégáit az eurózónában, holnap a német pénzügyminiszterrel Wolfgang Schaubléval zárja a kört. A francia Michel Sapin vasárnap már támogatta Athént, amikor kijelentette: biztos abban, hogy a felülvizsgálatot gyorsan le tudják zárni, és megkezdődhetnek a tárgyalások a görög adóssághelyzetről. Egy görög pénzügyminisztériumi becslés szerint idén az ország adóssága megközelítheti a GDP 188 százalékát – idézte a Reuters –, a névérték csökkentését már korábban kizárták az eurózóna beli partnerek, a türelmi idő, illetve a lejárat meghosszabbítása azonban nem elképzelhetetlen.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.