A bankrendszer GDP-növekedéshez való hozzájárulásáról a jegybank igazgatója elmondta: a válság előtt a bankrendszer támogatta a gazdaság bővülését, azóta negatív a hatás. Kiemelte: a fő gondot nem a hitelezési képesség, hanem a hitelezési hajlandóság jelenti, ami a bankrendszer óvatosságát mutatja.
„A tartós növekedéshez hitelezés kell, ugyanis a hitelezés nélküli kilábalás rossz állapotnak tekinthető. A hitelkínálati problémák negatívan hatnak a vállalatok termelési, beruházási döntéseire, ez tartós kibocsátási veszteséghez vezet” – mondta.
A kkv-hitelállomány visszaesése 2013 második negyedében, a Növekedési Hitelprogram (NHP) elindulásával tört meg. Az NHP hatására számítások szerint 2014-2015-ben 1-1,5 százalékponttal lett magasabb a GDP. Hozzátette: az NHP mellett a kamatvágások is jelentős hatást gyakoroltak a vállalati hitelezés élénkítésére, ugyanakkor kiemelte: „az egyensúlyi vállalati hitelállománytól még messze vagyunk”.
A közeljövő kihívásának a piaci hitelezés helyreállítását nevezte meg, mivel az MNB szerint 6 százalék feletti éves vállalati hiteldinamika kell a tartós gazdasági felzárkózáshoz. „Ettől még messze vagyunk, de vannak pozitív jelek, így például a bankok enyhítenek a hitelezési feltételeiken” – mondta. Az MNB célja kettős: az NHP fokozatos kivezetése mellett a piaci hitelezési folyamatokat is ösztönözni akarja, ezért indul el piaci hitelprogram (PHP).
Fábián Gergely végezetül statisztikai adatokra hivatkozva arra hívta fel a figyelmet: azok a vállalatok, amelyek beruházási hitelt vesznek fel, statisztikailag kimutathatóan nagyobb valószínűséggel lesznek dinamikusan növekvő cégek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.