BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy ország sem használta fel az EU-támogatásokat idő előtt

Ha a kormány 2019 elejéig az összes rendelkezésre álló uniós támogatást ki akarja fizetni, akkor ahhoz ütőképes, gyorsan reagáló intézményrendszerre és informatikai háttérre van szüksége. Ez a minimum.

Arra még nem volt példa az Európai Unióban, hogy egy ország évekkel korábban elköltse a rendelkezésre álló összes közösségi támogatást, mint amennyi ideje van rá. Ha a kormány valóban ki akarja fizetni 2019 elejéig a (hazai társfinanszírozással és a földalapú támogatásokkal együtt) 12 ezermilliárd forintot, az azt jelentené, hogy három éve van még rá. Ez fizikailag lehetetlen – mondta lapunknak Palócz Éva, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet vezérigazgatója. Másfelől – tette hozzá –, mivel az állami programok szinte kivétel nélkül csúszni szoktak a tervekhez képest, nem baj, ha most ezt a céldátumot látják az érintettek. Így talán nem lesz kapkodás a programozási időszak végén.

Tavaly csaknem 2500 milliárd forintot fizetett ki az intézményrendszer a kedvezményezetteknek, s ezt a csúcsra járatott tempót kellene tartani a következő években is, hogy teljesüljön a kormány szándéka – mondta lapunknak Essősy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója. Vannak azonban feltételek, amelyek szükségesek ehhez. Például, hogy végre tényleg működjön a pályázatokhoz kapcsolódó informatikai rendszer, amelynek gyerekbetegségei jelenleg inkább lassítják a munkát. De az adminisztráción is van még mit javítani. Léteznek olyan 2015. júniusi pályázatok, amelyekhez a mai napig nem kapták meg az érintettek a hiánypótlásról szóló értesítést – mondta. Az intézményrendszer mellett a kedvezményezetteken – főleg az államiakon és az önkormányzatiakon – is sok múlik, a megszokottnál jóval pörgősebben kellene végrehajtaniuk a projekteket. Kérdés, hogy a nagy infrastrukturális beruházások esetében tudnak-e gyorsabban haladni a kivitelezéssel.

A gazdaság szempontjából érdemes lenne lassan, elnyújtva kivezetni az uniós támogatásokat – mondta Palócz Éva. Annak az indokoltsága, hogy 2019-ig felpörgetik a GDP-t ezekkel a pénzekkel, aztán hirtelen megszűnik a forrás, nem igazán látható, de a valószínűsége is nagyjából nulla. Az elképzelések szerint 2020 után amúgy is radikálisan csökkentené az EU a tagállamoknak nyújtott visszatérítendő támogatásokat, arra tehát nem érdemes számítani, hogy ismét jönnek az újabb pénzek – mondta. Essősy Zsombor szerint, ha sikerül lendületet adni a gazdaságnak az évi 2500 milliárdos kifizetésekkel, akár át is vészelheti az ország azokat az éveket, amikor már és még nincs közösségi forrás. A közszféra a beígért 12 havi céljuttatással mindenesetre erősen motivált a sikerben.

A nagy terv

A kormány ebben az évben 2048 milliárd forint uniós pénzt akar kifizetni, majd 2017–2018 folyamán további nagyjából 8-10 ezer milliárdot. Elvileg a földalapú támogatásokat nem lehet előre hozni, így 8000 milliárd forint lehet, amelyről Lázár János bejelentése szólhat. Jelenleg több mint 3500 milliárd forint értékű pályázat érhető el, az év első felében a megpályázható pénz összege eléri az 5000 milliárd forintot, s 2017 nyaráig minden forrás megnyílik. A kormány határozatban rögzíti ugyanis, hogy jövő nyárig minden uniós felhívást meg kell jelentetni.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.