BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

EU-pénzek: Nem kell a hivatalokba szaladni az igazolásért

Az első negyedév végére ígéri a Miniszterelnökség a 2014–2020-as pályázati időszakot kiszolgáló informatikai rendszer teljes körű működését. Valójában már csak a nyilvánosságot kiszolgáló statisztikai lába nincs teljesen feltöltve az adatokkal a Fejlesztéspolitikai Adatbázis és Információs Rendszernek (FAIR), amely az Egységes Monitoring Információs Rendszert (EMIR) váltja fel az új programozási időszakban. Több kritika is érte a 2,4 milliárd forint uniós támogatásból kifejlesztett új rendszert a hibái és a lassú felállása miatt, ám ahogyan Dányi Gábor, az európai uniós fejlesztések koordinációjáért felelős helyettes államtitkár lapunknak mondta, meghallgatták a kéréseket, a megoldási javaslatokat, amit jogosnak éreztek, azt beépítették vagy a közeljövőben megoldják.

Sokan már eleve azt sem értik, hogy miért kellett az ugyancsak milliárdokból kifejlesztett EMIR mellé egy másik rendszer, miért nem lehetett azon futtatni az új programozási időszakot is. Mint Dányi Gábor mondja, a technológiai fejlesztés mindenképp elkerülhetetlen volt. Arról pedig, hogy nem a régi bázist alakítják át, már 2010-ben megszületett a döntés. Ráadásul tudták, hogy 2015-ben a 2007–2013-as időszak zárása miatt nagy lesz az EMIR terhelése, és nem lett volna ésszerű egy teljes kihasználtsággal működő rendszert elkezdeni fejleszteni. A FAIR kialakítása végül 2012-ben indult, 2013 végére kész lett a váza és az új funkciók, majd ezt követően, 2014 folyamán kezdték feltölteni a többi között a pályázati adatlapokkal, a hiánypótlási dokumentumokkal, az adatlapkitöltő funkciókkal.

Az egyik újítás, hogy a FAIR összeköttetésben áll néhány közhiteles adatbázissal – NAV, Cégbíróság, Földhivatal –, így ezek segítségével a pályázó automatikusan le tudja kérni a szükséges dokumentumokat. A kitöltőprogramok használatával is voltak problémák, az volt a kifogás, hogy túl sok kattintás kell az adatok rögzítéséhez. Dányi úgy véli, január végére sikerül megoldani a felesleges kattintások kérdését, mint ahogyan azt is, hogy miként férhetnek hozzá a pályázók a régebbi dokumentumaikhoz.

Nemzetstratégiai jelentőség

Az EMIR és az azt fejlesztő Welt 2000 Kft. 2014 végén került az állam tulajdonába. A cég megvételét nemzetstratégiai jelentőségű összefonódásnak minősítette a kormány, így kerülhetett végül aláírás az adásvételi szerződésre.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.