A bármilyen típusú migrációt tervezők aránya a teljes lakosság körében 15 százalék, de a dél-alföldi és a nyugat-dunántúli régiókban élők közül többen mennének külföldre. A kivándorlást tervezők aránya – akik vissza sem térnének – csúcsra, tíz százalékra jutott tavaly év elején, és azóta sem látható érdemi csökkenés. „Nem hiszem, hogy a politika dominál, hanem az egyéni szintű kényszerek és lehetőségek miatt mennek külföldre a magyarok” – mondta a Világgazdaságnak Sik Endre, a Tárki vezető kutatója. Azok is elmennének, akik fiatalok, bíznak a jövőben, és optimisták – tette hozzá.
Pártpreferencia alapján ugyan jelentős különbségeket tapasztalhatunk a migrációs hajlandóság terén: a Fidesz–KDNP és az MSZP szavazói körében alacsony, a válaszmegtagadók, a bizonytalanok és különösen a Jobbik-szimpatizánsok körében magasabb a migrációs hajlandóság, ám emögött feltehetően más tényezők – például az életkor – hatása húzódik meg.
A munkaerő-piaci szempontból aktív népességhez képest a migrációt tervezők körében jóval magasabb arányban vannak azok, akik a munkanélküliség elkerülése érdekében hajlandók lennének ingázni az országon belül. Míg a migrációt tervezők háromnegyede, addig az aktív népességnek csupán valamivel több, mint fele ingázna. Míg az aktív lakosság kevesebb mint harmada lenne hajlandó az országon belül másik településre költözni egy állás érdekében, addig ez az arány a migrálást tervezők körében majdnem kétszeres.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.