BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dől az uniós pénz?

Két hónap alatt több mint 560 millió forintot, az idén elköltendő uniós pénz negyedét fizette már ki a Miniszterelnökség.

Alig két hónap alatt több mint 560 millió forintot fizettek ki a a 2014–2020-as uniós forrásokból. A Miniszterelnökség tájékoztatása szerint jelenleg több mint 570 millió forintot folyósítottak az új ciklus támogatásaiból. Ebből 560 millió forint a számlaalapú kifizetés, és 10,7 milliárd forint az előleg.

Tavaly decemberben még a megítélt támogatás is csak 296 milliárd forint, abból a leszerződött összeg 95 milliárd volt, a kifizetés pedig csupán 8 milliárd forint.Erre az évre több mint 2000 milliárd forint támogatás kifizetését tervezték.

A Miniszterelnökség tájékoztatatása szerint a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programon (Ginop), illetve a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programon (KEHOP) belül volt pénzmozgás. A Ginopban öt, a KEHOP-ban egy pályázati felhívás érintett. Az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy nagyobb összegű kifizetések elsősorban kiemelt projektek esetében valósultak meg, azaz a pénz egy-egy nagyobb, központilag meghatározott programra ment, és nem közvetlenül a vállalkozásokhoz vagy a gazdaságba jutott el.

Az egyik kivétel a Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése elnevezésű pályázat. Itt a felhívásra több ezer vállalkozás adta be pályázatát, holott pár száz nyertessel számoltak a kiíráskor. A sokszoros igények miatt bezárt a felhívás, ugyanakkor pénteken tette közzé az irányító hatóság, hogy 27 milliárd forintra megemelte a szétosztható keret összegét, hogy minél több megfelelő pályázat megkaphassa a támogatást. A cégek 10–100 millió forintot nyerhetnek. A másik nem központi programra, a rugalmas foglalkoztatás elterjesztésére 4 milliárd forintot ítéltek oda a nyertes pályázóknak.

Kiemelt fejlesztés viszont a nemzeti turisztikai marketing- és keresletösztönző program, amelynek 8,35 milliárd forintját a Magyar Turizmus Zrt. költheti el. Az ELI lézeres kutatóközpont megvalósításának 2. fázisa több mint 40 milliárd forintot nyert. A kamarák és költségvetési szervek költhetik el azt a 2 milliárd forintot, amely a kis- és középvállalkozások infokommunikációs szemléletét hivatott fejleszteni. További 50 milliárd forint annak a felhívásnak a keretösszege, amely szennyvízkezeléssel kapcsolatos fejlesztéseket támogat.

A kancellária a részletes tájékoztatásában egyelőre azonban csak 130 millió forint számlaalapú vagy előlegkifizetésről küldött adatokat lapunknak, holott elvileg már 570 millió forintnál tartunk.

Pályázat, amelyeknél már történt kifizetés a 2014–2020-as időszakban

1. Nemzeti turisztikai marketing- és keresletösztönző program

2. Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése

3. ELI lézeres kutatóközpont megvalósítása (ELI-ALPS) nagyprojekt, 2. fázis

4. Infokommunikációs motivációs, szemléletformáló és kompetenciafejlesztő program kkv-knak

5. A rugalmas foglalkoztatás elterjesztése a konvergenciarégiókban

2. Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése

3. ELI lézeres kutatóközpont megvalósítása (ELI-ALPS) nagyprojekt, 2. fázis

4. Infokommunikációs motivációs, szemléletformáló és kompetenciafejlesztő program kkv-knak

5. A rugalmas foglalkoztatás elterjesztése a konvergenciarégiókban Az uniós kifizetések a nagyprojekteknél gyorsultak fel igazán. fotó: Imre György -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.