Azonnal lefékezte a magyarok Németországba vándorlását a menekültkrízis, miután egyre többen tartanak attól, hogy a menekültek komoly problémát okoznak. „Németországba és Görögországba az elmúlt hónapokban egyre kevesebben indultak útnak a menekültválság miatt” – mondta Tanay Marcell, a munkaerő-közvetítéssel foglalkozó EuWork ügyvezetője. „Többen inkább másik országot választottak, ahol jellemzően nincsenek menekültek, de sokan a teljes külföldi munkavállalási szándékukról is letettek” – hangsúlyozta. Tanay hozzátette, hogy ez a tényező elsősorban a vidékieknek fontos, a budapestieket kevésbé befolyásolja.
Összességében ugyanannyian szeretnének külföldön munkát vállalni, mint tavaly vagy korábban – válaszolta Tanay arra a kérdésünkre, hogy mit tapasztalnak idén a kivándorlás kapcsán. „Masszív az érdeklődés és stabil a nyugati munkavállalási szándék” – tette hozzá. Tanay szerint a kivándorlási kedvet nem vetette vissza a brit szociális juttatások tervezett megkurtítása sem.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a múlt héten brit statisztikai adatokra hivatkozva azt mondta: az Egyesült Királyságban dolgozó 55 ezer magyar többet fizet be a helyi adórendszerbe, mint amennyi szociális juttatásban részesül. Ez a létszámadat azonban kérdéses. Az Egyesült Királyságban 86 ezer „első generációs” magyar bevándorló vállalhat munkát tartósan Moreh Christian migrációkutató szerint. Ez a szám nem tartalmazza azokat, akik ott születtek, vagy nem igényeltek adó- és tb-számot, vagyis összesen sokkal többen lehetnek ennél. Négy évvel korábban még csak 44 ezer első generációs magyar bevándorló dolgozott a szigetországban, a válság kirobbanása előtt pedig 17 ezer.
„Én itt nagyobb biztonságban érzem magam. Nem úgy, mint Magyarországon. Van munkám. Kényelmesen megélek belőle” – írta egy kommentelő a közel ötvenezer tagot számláló Londoni Magyarok Közösségének Facebook-oldalára, miután kiderült, hogy David Cameron brit miniszterelnök mindenáron korlátozná a bevándorlók hozzáférését a szociális juttatásokhoz. Ha Cameron célba ér, akkor a többi uniós ország is élhet ezzel a lehetőséggel. Akik már most külföldön dolgoznak, azokat nem érinti majd a szigorítás, a közösségi hálón azonban teljes az egyetértés: a magyarok nem segélyért, hanem a munka miatt mennek el, egyebek közt az Egyesült Királyságba.
Hárs Ágnes, a Kopint-Tárki kutatója is úgy véli, hogy a szociális ellátórendszer szigorítása nem fogja érdemben visszavetni a külföldi munkavállalást. „Minden kutatás azt igazolja, hogy nem a segélyért, hanem a magasabb jövedelemért, a munkalehetőségért és a jobb életkörülményekért indulnak el nyugatra a magyarok” – mondta Hárs. Szerinte egyre komolyabb befolyásoló tényező a családok kivándorlásában a politikai helyzet és a magyar oktatási rendszer színvonala, elsősorban a tehetősebbek körében. Hárs úgy véli, ha jelentősen átalakítják a szociális rendszert, akkor az a családok kivándorlását az alacsonyabb jövedelműek és képzettségűek kategóriáiban lassíthatja.
Tanay hangsúlyozta: kevesen kérdezik meg, hogy mi a helyzet a szociális ellátásokkal. Az EuWork ügyvezetője elmondta, hogy aki ilyen juttatásokat szeretne, az inkább Németországba vagy Svédországba megy, hiszen az Egyesült Királyságban nem jellemzőek a széles körű és magas ellátások.
„A brit szociális rendszer nem túl bőkezű, cserébe alacsonyak a bérterhek, ezért éri meg oda menni dolgozni” – emelte ki Tanay, aki arra is rámutatott, hogy a minimálbér nettója a bruttó bér majdnem kilencven százaléka. „Jól lehet keresni a szigetországban, folyamatosan szükség van munkaerőre, könnyű vállalkozni, és ha nem esünk a magas jövedelmi kategóriákba, akkor keveset kell adózni a többi nyugati országhoz képest.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.