Mivel végleges döntés nincs a megszűnő szervezetekről, még nem lehet tájékoztatást adni arról, hogy mely uniós projektek lesznek majd érintettek a kormányzati átszervezéssel – közölte lapunk érdeklődésére a Miniszterelnökség. Általánosságban kijelentették ugyanakkor, hogy a 2007–2013-as projektek zárási időszakában vagyunk, tehát gyakorlatilag valamennyi fejlesztés befejezettnek tekinthető.
Ezzel együtt az EMIR információs adatbázisa alapján a kormány elé benyújtott előterjesztésben jogutód nélkül megszűnő szervezetek közül több olyan is akad, amely kapott uniós pénzt. A Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet több nyertes pályázatára közel 15 milliárd forintot nyert el 2009–2013 között, és volt olyan pénz, amelyet 2013 végén kapott. Mivel a fejlesztés befejezését követően még három-öt évig fenn kell tartani a projektet, 2016 végéig elvileg nem szűnhetne meg az intézet. Az elvileg ugyancsak jogutód nélkül megszűnő Herman Ottó Intézet már az új, 2014–2020-as programozási időszakban nyert el közel 400 millió forintot. Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet 14 milliárd forint használhatott fel a 2007–2013-as uniós pénzekből. A Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet 3,3 milliárd forintot nyert három pályázatával.
Arra nem kaptunk választ, hogy mi lesz a jogutód nélkül megszűnő intézmények esetleg ki nem fizetett uniós támogatásaival, folyamatban lévő projektjeivel. A másik esetben a Miniszterelnökség szerint a projekteket átveheti a jogutód, amire már számos példa van. A intézményi berendezkedésre vonatkozó közösségi jogszabályokat a tagállam intézményi, jogi és adminisztratív kereteinek megfelelően kell alkalmazni – mondták.
A kedvezményezettekkel kapcsolatban sincs semmiféle megkötés, előírás arról, hogy milyen szervezeti kötöttséget kellene figyelembe venni. Ha a feladatok, a funkciók, az ellenőrzői és ellenőrzötti szerepek megfelelően elválasztottak, akkor a támogató-támogatott viszonyával kapcsolatban sem lehet EB-kifogás. Ezért a 2007–2013-as projektek zárásának időszakában a dokumentumok jogutódnak átadása, a fenntartás, valamint a projekt végrehajtói kapacitásának biztosítása a legfontosabb – közölték.
Jó célok
A Portfolio arról írt, hogy közel 127 milliárd forintot fizettek ki az előző uniós ciklus tíz legnagyobb projektjére a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében a megítélt 140,2 milliárd forintból. A tíz legnagyobb projekt gazdája közül négy is felkerült a most megszüntetni/beolvasztani tervezett háttérintézmények listájára. Ez felveti azt a kérdést, hogy a milliárdok mennyire mentek ésszerű, hatékony projektekre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.