BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

OECD: nagy lemaradásban van Magyarország

Azon országok közé sorolták Magyarországot, amelynekél nagy a termelékenységbeli lemaradás, de jelentős az ár-versenyképesség és erős az ipari bázis.

A gazdasági válság után végrehajtott szerkezeti reformok 2013-2014-ben kezdődött lassulása tavaly is folytatódott, ami késlelteti a gazdasági fellendülést a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) Út a növekedéshez című pénteken megjelent kiadványa szerint.

Magyarországon emiatt nagy a termelékenységbeli lemaradás a fejlettebb OECD-tagországokhoz képest - mondta az MTI-nek Cséfalvay Zoltán, a párizsi székhelyű szervezet magyar állandó képviseletének vezetője.

Az OECD az országokat több csoportra osztotta közös tulajdonságok alapján, és együttesen nézte az elmúlt év reformtevékenységét. Magyarország abba a csoportba került, amelynél nagy a termelékenységbeli lemaradás a fejlettebb OECD-tagországokhoz képest, ugyanakkor ezen országok jelentős ár-versenyképességgel és erős ipari bázissal rendelkeznek. A csoport tagjai még Csehország, Észtország, Izrael, Lengyelország és Lettország.

A csoportnak tett közös ajánlások közé tartozik az adminisztrációs terhek csökkentése, a termék- és szolgáltatáspiaci reformok, különösképpen a kiskereskedelem, az energia és a telekommunikáció területén, a növekedést kisebb mértékben visszafogó adómix kialakítása, az üzleti kutatásfejlesztési kiadások növelése, illetve a képességek erősítése. A Magyarország számára megfogalmazott ajánlásokhoz köthetően az OECD a kiadványban kiemeli a személyi jövedelemadó kulcsának egy százalékpontos csökkentését, illetve a szakképzési rendszer reformját.

A fő megállapítás szerint a 2013-14-es időszakban megfigyelt lassuló reformaktivitás folytatódott 2015-ben is. A tavalyi kiadványban megfogalmazott ajánlások mindössze 50 százalékát hajtották végre az országok, vagy kezdték el azok végrehajtását. Európán belül a válság által jobban érintett déli tagországok reformaktivitása továbbra is erősebb, mint az északi országoké.

Az OECD múlt héten közzétett előrejelzése fő üzeneteivel összhangban ismét kiemeli, hogy a globális gazdasági növekedés továbbra is visszafogott, és nincs jele gazdasági fellendülésnek. Ezért kiemelten fontos, hogy az országok összehangolják a monetáris-, fiskális- és reformpolitikáikat az erősebb befogadó növekedés elérése érdekében. A visszafogott kereslettel rendelkező gazdasági környezetben a tanulmány szerint elsősorban azokra a reformokra érdemes koncentrálni, amelyek már rövid távon is hozzájárulnak a gazdasági fellendüléshez.

Ezek közé tartozik a termékpiaci akadályok leépítése, ami erősítheti a versenyt és hozzájárulhat a beruházások fellendüléséhez, az infrastrukturális beruházások növelése, a munkaerő-mobilitást elősegítő reformok, amelyek rövid távon is csökkenthetik a munkanélküliséget, és segítik a jobb munkaerő-allokációt, az egészséges bankrendszer kialakítása annak érdekében, hogy a vállalatok ki tudják használni a reformok adta lehetőségeket, valamint az eurózónában a reformok összehangolása, ami erősítheti a belső piacot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.