Őrült hangulatváltozásokkal teli hétnek vetett véget az amerikai munkaügyi minisztérium részleteiben kedvező, de a fő számban kissé borús pénteki jelentése a foglalkoztatási helyzet alakulásáról. A Wall Street és a dollár is éles kanyarokra kényszerült, ahogy a befektetők hirtelen átértékelték az amerikai és a globális gazdaságról alkotott nézetüket, s újragondolták a jegybank (Fed) kamatpályájáról eddig kifejtett véleményüket.
A várt 190 ezer helyett ugyan csak 151 ezer új munkahely keletkezett az Egyesült Államokban januárban, ám még ez a korábbi hónapok 200 ezer feletti számaitól elmaradó adat is azt sugallja, hogy a gazdaság elég jól tűri a világgazdasági bizonytalanságokat, a kínai lassulás és a csökkenő olajár hatásait. A munkanélküliségi ráta ráadásul 4,9 százalékra, vagyis a Fed által a normálisnak tekintett szintre csökkent, a foglalkoztatottak és az aktívan munkát keresők aránya 62,7 százalékra emelkedett, s az órabérek is 2,5 százalékkal növekedtek éves összevetésben. Az új állások zöme a kiskereskedelemben és a vendéglátásban keletkezett, de a feldolgozóipar – amely tavaly egyáltalán nem kínált több munkahelyet – 29 ezerrel bővítette a foglalkoztatottak számát, rácáfolva arra, hogy az erős dollár visszafogná a teljesítményét. A hanyatló munkanélküliségi ráta pedig mintha kezdené ösztönözni a béreket, ami hosszabb távon alátámaszthatja a jegybank azon érvelését, hogy középtávon az infláció visszakapaszkodik a kétszázalékos célhoz.
Annak valószínűsége, hogy idén legalább egyszer kamatot emel a Fed, decemberben még 93 százalék volt, de a múlt hét közepén már csupán 46 százalék, pénteken viszont 53 százalékra kúszott fel. Most nyilván nagy figyelem övezi Janet Yellen jegybankelnök szerda–csütörtöki kongresszusi beszámolóját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.