Alig változott és a hosszú távú átlag fölött maradt a svájci konjunktúramutató értéke márciusban, jelezve, hogy a svájci gazdaság szereplői alkalmazkodtak a tavaly év eleji jelentős frankerősödés hatásaihoz.
Az ország vezető gazdaságkutató intézete, a zürichi Konjunkturforschungsstelle (Kof) hat hónapra előretekintő márciusi konjunktúramutatója 0,1 ponttal, 102,5 pontra esett a februári - felülvizsgált és 0,2 ponttal felfelé módosított - 102,6 pontról. Elemzők 101,9 pontra számítottak. Tavaly márciusban 90,2 ponton állt az index.
Márciusban robusztus ütemben növekedett a hazai fogyasztás, ami ellensúlyozta a feldolgozóipar és az export gyengeségét. A svájci vállalatok arra számítanak, hogy a következő fél évben több megrendelést kapnak és növelik a termelést, ugyanakkor elbocsátások is várhatók.
Az exportorientált gazdaságnak alkalmazkodnia kellett a frank felértékelődéséhez, miután tavaly január közepén a svájci nemzeti bank váratlanul eltörölte a frank 1,20 euróban rögzített árfolyamküszöbét. A jegybanki döntés hatására a frank árfolyama jentősen erősödött az euróhoz képest, ami olyan félelmeket keltett az exportorientált vállalatokban, hogy visszaszorulhatnak euróövezeti piacaikról.
Tavalyi mélypontján, februárban 88,5 ponton, májusi csúcspontján viszont 103,2 ponton állt a Kof konjunktúramutatója, amelynek értéke az idei első három hónapban rendre a 100 pontos sokéves átlag fölött állt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.