BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szigorítanák az offshore-szabályokat

Egyre biztos jó volt a Panamában kipattant offshore-botrány: felgyorsult az ellenőrzés szigorítására és az átlátható tulajdon- és vagyoni viszonyok megteremtésére irányuló jogalkotási folyamat. Legalábbis az USA-ban, amelynek polgárai pár éve még tízezrével vették igénybe többnyire svájci bankok közbenjárását adójuk „optimalizációjához”. Washington ezt az adózási szabályok kijátszásaként értelmezte, a neveket pedig némi fenyegetőzés után meg is kapták a svájciaktól.

A Mossack Fonseca panamai jogi irodából kiszivárogtatott offshore cégek amerikai tulajdonosai sem érezhetik magukat biztonságban: a pénzügyminisztérium leporolta azt a 2012-es törvényjavaslatot, amely előírná a bankoknak a fedővállalkozások tulajdonosi hátterének lejelentését. Ezzel megszűnne az offshore tranzakciók anonimitása. A pénzügyi tárca szóvivője a Reutersnek elmondta, hogy a törvényjavaslat hamarosan megjárja a Fehér Házat, ám ahhoz évek kellenek, hogy a tulajdonosi cégkötődéseket feltárhassák. Akkor sem biztos, hogy perdöntő bizonyítékokra lelnek, mivel a bankok begyűjthetik az offshore cég tulajdonosainak adatait, de ellenőrzésre nem lesz módjuk, arra kell hagyatkozniuk, amit az érintettek elárulnak magukról – fejtette ki az Amerikai Bankszövetség jogásza.

Az USA-ban viszonylag szerény az offshore-érintettek listája – igazi nagyhal nincs rajta –, a kétszáz szereplő között van számos olyan nyugdíjas, aki karibi paradicsomba költözött, és az ingatlanvásárláshoz kellett a cégalapítás. Wall Street-i bűnözők, banki menedzserek és piramisjátékból meggazdagodottak is szerepelnek a listán, ellenük bizonyítékként tudják felhasználni a kiszivárogtatott dokumentumokat.

Nagy erővel folyik a kármentés Panamában is, mert a hírnevének finoman szólva nem tett jót az ügy. A kormány már döntött egy szakértői bizottság felállításáról, amelynek javaslatokat kell tennie a pénzügyi szabályozás reformjára. Juan Carlos Varela elnök igyekezete érthető, országa ugyanis egyre jobban elszigetelődik. A fejlett országokat tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára, Angel Gurria szerint Panama szembemegy az adózási átláthatóság erősítését célzó közös törekvéseknek. Michel Sapin francia pénzügyminiszter pedig kezdeményezte, hogy az OECD minősítse Panamát adózási kérdésekben együttműködést nem mutató országnak, ami súlyos következményekkel jár.

Ászt ütöttek a románok

A román teniszező-bankár-üzletember, Ion Tiriac 1,16 milliárd dollárra becsült magánvagyona is Panamába költözött. Tiriac a korábban a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett offshore cégénél lévő vagyont 2009-ben a Mossack Fonseca közreműködésével „hajózta át” oda, a Puma Foundation nevű alapítványába. A 76 éves üzletember ügyvédje a Romanian Insidernek azt mondta, a tranzakciók mind az adóhivatal, mind a román jegybank előtt ismertek és legálisak voltak.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.