Radikális javaslattal próbálja kimozdítani a holtpontról a görög mentőcsomag ügyét a Nemzetközi Valutaalap (IMF): a múlt hét végén ismertté vált javaslata értelmében Athénra a most várhatónál jelentősen könnyebb adósságszolgálati terhek hárulnának. Az IMF szerint Görögországnak csak 2040-ben kellene megkezdenie azoknak a hiteleknek a törlesztését, amelyeket az első mentőcsomag, azaz 2010 óta kapott az eurózóna válságkezelő alapjaitól, illetve a valutaövezet tagországaitól. Ezen túlmenően e hitelek lejáratát meg kellene hosszabbítani 2080-ig (a mostani türelmi, illetve a lejárati idők változóak, de már most is elég hosszúak). Az alapoktól kapott hitelek kamatát 2045-ig 1,5 százalékban kellene maximálni. A Valutaalap számításai szerint e lépések nélkül 2060-ra a görög államadósság a GDP közel 294 százalékára kúszna fel a mai 180 százalékról.
Az IMF a harmadik, 86 milliárd eurós görög mentőcsomag tavaly augusztusi elfogadása óta amellett van, hogy adósságkönnyítés nélkül az ország sose kerül ki a válságból. Az eurózóna országai – mindenekelőtt Németország – nem akarnak adósságleírást, de a törlesztési feltételek könnyítését eddig általában nem zárták ki. A valutaövezet pénzügyminiszterei (Eurogroup) holnap tanácskoznak Brüsszelben a mentőcsomag elhúzódó felülvizsgálatáról, vagyis arról, hogy Athén hogy áll a feltételek teljesítésével. Az Eurogroupot vezető holland pénzügyminiszter, Jeroen Dijsselbloem pénteken úgy fogalmazott a Bloomberg Tv-nek, hogy ezen az ülésen megszülethet a megállapodás.
Ehhez arra is szükség van, hogy a görög parlament jóváhagyja az elvárt reformokhoz szükséges törvényeket (a szavazás lapzártánk után ért véget). A görög GDP 3 százalékára rúgó, összesen 5,4 milliárd eurós csomag részeként új adókat kell kivetni az üzemanyagokra, a dohánytermékekre és a szeszes italokra, valamint egyebek közt az internet- és a kábeltévé-szolgáltatásokra. Változik az ingatlanadó is, és a mostani 23 százalékról 24 százalékra emelik az általános áfakulcsot. Jóváhagyásra vár az a jogszabály is, amely lehetővé tenné a görög bankok nem teljesítő hiteleinek eladását is, és szavaznak arról a mechanizmusról is, amelynek révén automatikusan csökkennének a költségvetési kiadások, ha a kormány elvéti a megállapodásban rögzített célszámokat – az alapfeltétel az, hogy 2018-ra a görög költségvetés elsődleges többlete elérje a 3,5 százalékot. A baloldali Sziriza vezette nagykoalíciós kormánynak csak háromfős többsége van a parlamentben, de általános várakozás szerint nem fognak elbukni a parlamenti akadályon. Ha utána az uniós mechanizmus is felgyorsul, akkor legkésőbb júliusra pénzhez juthat Görögország. Azt egyelőre nem tudni, mekkora összeget szabadítanak fel a mentőcsomagból, a The Wall Street Journal szerint uniós illetékesek 10 milliárd eurót emlegetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.