Elárulta a kormány, melyeket támogatja a költségvetéshez benyújtott több mint 1100 módosítási indítványból. Nagy meglepetés nincs: csak fideszes (vagy bizottsági) javaslatok nyerték el a kabinet tetszését. Nincs is sokról szó: összesen 18 indítványról, ezek 50 milliárd forint átrendezést hoznak, igaz, mindebből 33,5 milliárd a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnál, illetve a közoktatási támogatásoknál egy-egy belső átcsoportosítás eredménye, így valójában 15 milliárdnyi lobbipénz szétosztását láthatjuk.
A legnagyobb összeget a Csányi Sándor vezette Magyar Labdarúgó Szövetség kapja: 3 milliárd forintos emeléssel csaknem megduplázzák a szervezet támogatására szánt keretet – igaz, ez az indoklás szerint az idei szint fenntartását jelenti csupán. A Magyar Kézilabda Szövetség 1,9, a hat budapesti kiemelt csapat 1,7 milliárd forinttal kap többet a módosítások értelmében, de még a korcsolyázóknak is jut 500 millió forinttal több most, hogy a gyorskorcsolyázó Liu fivérek révén van éremesély a téli olimpián is. A sportcélú módosítások 8,3 milliárdot jelentenek a csomagból – vagyis a legnagyobb részét ezek teszik ki.
A kormány támogatását élvező változtatásoknak része ezeken kívül még Kósa Lajos frakcióvezető és Németh Szilárd alelnök közös javaslata a Diákolimpia 150 millió forintos többlettámogatásáról. Elnyerte a kabinet tetszését az egykori rezsibiztos kissé saját maga felé hajló indítványa is: a Magyar Birkózó Szövetség elnökeként is tevékenykedő csepeli képviselő éppen Csepelre tenné a Magyar Birkózó Akadémiát, amelyhez egymilliárd forintos támogatást kaphat. De nem ez az egyetlen nagyvonalú indítvány, Lezsák Sándor azon javaslata is a célegyenesben van, amely a hozzá köthető Lakitelek Népfőiskola működtetését átvevő alapítványnak adna 1,5 milliárd forintot, hogy méltó székhelyet alakíthassanak ki.
A fennmaradó közel hatmilliárdból majdnem négyet a földművelésügyi tárca visz el. Egyrészt sikerült elérniük több mint kétmilliárdnyi beruházási keretbővítést az intézményeiknél, másrészt pedig visszaveszik az agrármarketing-keretet a Nemzeti Fejlesztési Tárcától: a Nemzeti Turisztikai Ügynökség a bormarketinget (a hozzá tartozó 150 millióval) megkapja, a többit azonban nem. Ezenkívül kapnak még a nemzetiségi önkormányzatok 678 millió forintot, s a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának a támogatását is emelik 70 millióval, hogy legalább az idei szint meglegyen.
A kormány összesen két szociális jellegű módosítást fogadott el: 22 millió forinttal támogatják a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségét, és 20 millió forinttal emelik a fogyatékosok országos szövetségeinek támogatását. A környezet védelmében pedig 24 millió forintos növeléssel az idei szinten tartják a szálló por elleni védekezés keretét.
A módosítások forrása általában valamely pénzügyi előirányzat csökkentése: a kincstár pénzforgalmi kiadásait tartalmazó „egyéb vegyes kiadások” elnevezésű keret így 8,5 milliárdról 5 milliárdra mérséklődhet. Szűkülnek a garanciabeváltásra elkülönített források vagy az államadósság-kezelés során kifizetett jutalékok is. Két olyan javaslat van, amely nem igazán törődött a hiány megőrzésének látszatával. A nemzetiségi támogatások forrása az áfabevételi előirányzat növelése (ez a 678 millió azonban eltűnik a bevételek között), míg feltűnőbb a Lezsák-féle lakiteleki módosítás hatása, amely több mint 1,5 milliárddal emeli a hiányt.
Jöhet még meglepetés
A kormányzati támogatás majdhogynem garanciát jelent a végső elfogadásra is: a módosító indítványokról ugyanis csomagokban szavaznak a honatyák, és az első pakkban éppen azok vannak, amelyeket a kormány is támogat. Ezt általában el is fogadják, míg másokat nagyon nem. A mostani módosítási kör persze még mindig nem a legutolsó, a költségvetési bizottság csütörtöki ülésén ugyanis még jöhetnek más indítványok, így még lehetnek további változások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.