"Magyarország közép-amerikai kapcsolatépítése során hídfőállásként tekint Costa Ricára, s tapasztalatai szerint ez utóbbi a maga közép-európai, s általában véve európai kapcsolatrendszerében hasonlóképpen hídfőállásként tartja számon hazánkat" - mondta a miniszter.
Szijjártó Péter látogatást tett Luis Guillermo Solís Rivera köztársasági elnöknél, majd előbb szűk körű megbeszélést folytatott hivatali kollégájával, Manuel González Sanzszal, később pedig plenáris tárgyalásokat a San José-i külügyminisztériumban. A minisztériumban kötötték meg a diplomáciai, a gazdasági és az oktatási megállapodást.
Az első megállapodás a rendszeres külügyi, diplomáciai konzultációkról szól, és megszületett egy úgynevezett kollokációs egyezmény. Ez azt jelenti - fejtette ki Szijjártó Péter -, hogy Costa Rica három másik latin-amerikai országbeli (uruguayi, paraguayi, panamai) nagykövetségén helyet ad magyar diplomatáknak, Magyarország pedig a közép-ázsiai nagykövetségein biztosít helyet Costa Rica diplomatáinak. Szijjártó Péter kiemelte: ez a megállapodás lehetővé teszi a takarékos külképviseleti munkát a magyar külügyminisztériumnak.
A felek megállapodtak a gazdasági együttműködés kiszélesítésében, elsősorban a vízgazdálkodás területén. Costa Rica ugyanis az év több hónapjában képes ellátni magát megújuló energiával, kivált vízenergiával, ezért - jegyezte meg Szijjártó Péter - az ország kiváló piaca lehet a magyar vízgazdálkodási technológiáknak. Mivel mindkét ország fontosnak tartja a vízgazdálkodást és a klímavédelmet, e két területen további szakértői együttműködésben állapodtak meg.
Az oktatási megállapodás keretében Magyarország tíz ösztöndíjat biztosít Costa Rica-i diákoknak. A külügyminisztériumi tárgyalásokon részt vett - mások mellett - Jhon Fonseca, a külkereskedelmi miniszter helyettese és Mónica Umana, a Costa Rica-i beruházásfejlesztési ügynökség (CINDE) vezetője is.
Tájékoztatásában Szijjártó Péter hangsúlyozta: Costa Ricával dinamikusan fejlődnek Magyarország gazdasági kapcsolatai: tavaly a kereskedelmi forgalom ötvennégy százalékkal nőtt - elérte a húszmillió dollárt -, s az idei év első felében ez megháromszorozódott.
A bilaterális tárgyalásokon a magyar diplomácia vezetője átadta Costa Rica-i kollégájának azt a levelet, amelyben Magyarország kéri csatlakozását a Freedom Online Koalícióhoz, amelynek soros elnöke éppen Costa Rica. Ez egy olyan nemzetközi szervezet, amely huszonkilenc országot tömörít - köztük az Európai Unió tizenegy tagországát -, és célja az internet szabadságának biztosítása.
Emellett megállapodás született arról, hogy Magyarország támogatja Costa Rica csatlakozását a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD), Costa Rica pedig támogatja Magyarország jelöltségét az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában.
Szijjártó Péter elmondta, hogy mivel Costa Ricának bizonyos értelemben hasonló gondjai vannak a migránsokkal, mint Magyarországnak - a területén sok kubai és afrikai migráns halad át észak felé -, ezért tárgyalópartnerei különös érdeklődést mutattak a migrációs gondok kezelésének magyar gyakorlata iránt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.