Az első negyedévre 2,2 százalékos növekedést várunk, ami már tartalmazza a szökőnap hatást is, anélkül 1,9 százalékos növekedéssel kalkulálunk – válaszolta a Világgazdaságnak Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza. (A KSH pénteken teszi közzé az előzetes GDP-adatot.) Prognózisa így is kissé optimistább, mint a lapunk által megkérdezett közgazdászok mediánvéleménye alapján várható GDP-növekedés. „A növekedést az árutermelő ágazatok közül az ipar lefékeződése és az építőipar markáns, közel 20 százalékos visszaesése húzta le, ezzel szemben a szolgáltatási ágazatokban további jelentős gyorsulásra számítunk, ezek közül kiemelkedő lehetett a kiskereskedelem, vendéglátás, szálláshely szolgáltatás, műszakai tudományos és művészeti ágazatok bővülése” – emelte ki Suppan.
Szerinte az első negyedévben a növekedést szinte kizárólag a háztartások egyre erőteljesebb fogyasztása húzta. „A beruházások nagymértékben csökkenhettek az EU által finanszírozott beruházások visszaesése miatt, ezt azonban részben ellensúlyozza, hogy a behozatal szerkezete igen élénk beruházási célú importra utal” – vélekedett a szakértő. A TakarékBank közgazdásza szerint a nettó export semleges hatással lehetett a GDP-re, mivel az áruk egyenlegének romlását a szolgáltatások egyenlegének további javulása ellensúlyozhatta, amit a kiemelkedően jó szálláshely szolgáltatási adatok is tükröznek.
„A GDP első negyedéves fékeződése azonban átmeneti lehetett, a következő negyedévekben újra gyorsul a növekedés” – vetítette előre. Szerinte az ipari termelés növekedésének visszaesése átmeneti, amit két, hazánkban gyártott modell frissítése okozott. „A frissített modellek piaci bevezetése után jelentősen élénkülhet az ipari termelés, amit a foglalkoztatottak számának folyamatos bővülése és az ipari bizalmi indexek is alátámasztanak” – feltette ki.
Suppan szerint az építőipar kilátásai szintén kedvezőek, az első negyedévben kétszeresére ugrott a lakásépítési engedélyek száma, a lakásépítések pedig már az idén elkezdődnek. A szállodai és irodafejlesztések szintén fordulatot mutatnak. „Az EU pénzek fokozódó lehívása és az állami infrastrukturális beruházások tervezett növelése miatt az építőipar fokozatosan magára találhat” – mondja a TakarékBank vezető elemzője.
A bérek igen jelentős növekedése a vártnál nagyobb fogyasztásbővülést eredményezhet, az utóbbi időben számos kétszámjegyű béremelésről született megállapodás. Így összességében a bank szakemberei a 2,5 százalékos gazdasági növekedést idén elérhetőnek tartják, jövőre pedig, amikor már érezhető lesz a lakásépítések felfutása, az EU források lehívásának fokozódása, a növekedés 3,1 százalék lehet, de például egyes hazánkban jelenlevő autógyárak jelentős bővítései hatására a bővülés üteme akár ezt is meghaladhatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.