A vártnál jobban teljesít a görög gazdaság, a növekedés már az idén megindulhat és nem lesz szükség újabb mentőcsomagra - mondta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a Berliner Morgenpostnak.
A brüsszeli bizottság elnöke elmondta, hogy a harmadik segélycsomaghoz kapcsolódó reformintézkedések első felülvizsgálata azt mutatja, hogy az athéni vezetés "már szinte el is érte a célokat".
Ennek révén napirendre lehet venni az államadósság-törlesztési terhek enyhítésének kérdését - jelezte Jean-Claude Juncker. Mint mondta, az euróövezeti pénzügyminiszterek a hétfői értekezletükön elkezdhetik az "első egyeztetéseket arról, hogy miként lehet hosszú távon fenntarthatóvá tenni az adósságot Görögország számára".
A vártnál jobb gazdasági adatok alapján a növekedés az idei második félévben megindul és jövőre felgyorsul, vagyis a tavaly nyáron összeállított mentőcsomaggal "Görögország lefektette az alapokat a gazdaság tartósan stabil fejlődéséhez" - mondta Jean-Claude Juncker.
Az athéni parlamentben a többi között újabb nyugdíjcsökkentést előirányzó kormányzati előterjesztésekről vasárnap este tartandó szavazásra utalva azt mondta, a 86 milliárd eurós hitelcsomaghoz kapcsolt reformprogramot úgy állították össze, hogy az elején kell a legnehezebb intézkedéseket meghozni, ami lehetőséget ad arra, hogy Görögország "visszaszerezze a tavaly elveszített bizalmat".
Hangsúlyozta, hogy a Grexit - a görög euróövezeti tagság megszüntetése - tavaly sem volt "opció", és most sem az.
Míg az Európai Bizottság elnöke kilátásba helyezte az adósságkönnyítés ügyének napirendre vételét, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) egyenesen követeli ezt. Christine Lagarde, a nemzetközi pénzügyi szervezet vezérigazgatója az euróövezeti pénzügyminisztereknek a napokban küldött levelében kiemelte, hogy a hétfői ülésen konkrét adósságkönnyítő tervekről kell tárgyalni, és enyhíteni szükséges az Athénnal szemben támasztott követelményeken, így a hazai össztermék (GDP) arányában kifejezett elsődleges - adósságszolgálat nélkül számolt - államháztartási többletet a jelenleg elvárt 3,5 százalékos szintről 1,5 százalékra kell mérsékelni.
A német kormányt megosztja az adósságkönnyítés ügye. Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter, a kereszténydemokraták (CDU) tekintélyes politikusa ragaszkodik ahhoz, hogy csak valamennyi reform- és megszorító intézkedés után tárgyaljanak a kérdésről, mert a CDU/CSU pártszövetségnél csak ezt a megoldást lehet elfogadtatni.
Ezzel szemben a CDU/CSU-val kormányzó szociáldemokraták (SPD) elnöke, Sigmar Gabriel alkancellár, gazdasági miniszter egy szombati nyilatkozatában sürgette, hogy az euróövezeti pénzügyminiszteri tanácsban hétfőn ne csak tárgyaljanak, hanem rögtön döntsenek is az adósságkönnyítésről. "Mindenki tudja, hogy valamikor könnyíteni kell az adósságterheken. Semmi értelme állandóan kitérni ez elől" - mondta Sigmar Gabriel a Berliner Morgenpostban és a kiadó, a Funke médiacsoport többi lapjában közölt összeállítás szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.