Bár több munkaerőpiaci problémára is megoldás lehetne a távmunka, csak minden huszadik magyar munkavállaló dolgozik otthonról.
Számos olyan munkaerőpiaci probléma van Magyarországon, amelyekre megoldást jelentene a távmunka – derült ki az első magyarországi távmunka-tanácskozáson. Például segítheti a kismamák visszatérését, csökkentheti az elvándorlást, illetve a megváltozott munkaképességű munkavállalóknak is megoldást jelenthet. Ráadásul sok esetben a távmunka olcsóbb és hatékonyabb megoldás is, mint a telephelyen való munkavégzés.
A távmunkának ma már nincsenek technológiai akadályai, ráadásul a társadalmi támogatottsága is magas: a munkáltatók több mint fele előnyösnek tartja ezt a foglalkoztatási formát (53 százalék), és a munkavállalók többsége szívesen dolgozna távmunkában (88 százalék) – derült ki a Profession.hu 1193 munkavállaló megkérdezésével készített felméréséből. Ennek ellenére csak minden huszadik válaszadó dolgozik rendszeresen irodán kívül.
Bár a megkérdezettek többsége szeretne otthonról dolgozni, ám 46 százalékuknak saját véleményük szerint sincs rá lehetősége. Majdnem minden ötödik válaszadó esetében a felettesek nem támogatják a távmunkát. Egyszerűen paradigmaváltás kellene. „A 9-től 18 óráig tartó munkavégzést el kell és el is lehet engedni, emögött komoly racionális érvek húzódnak meg – mondta a rendezvényen Martis István, a Profession.hu ügyvezető igazgatója. – A gazdasági növekedés és az elvándorlás eredményeként Magyarországon sok a betöltetlen állás, miközben számos mobilizálható potenciális dolgozóval számolhatunk. Őket a strukturális problémák megszüntetésével, az atipikus foglalkoztatási formák elterjesztésével lehetne visszahozni a munkaerőpiacra” – érvelt.
A távmunka legfőbb előnyének a közlekedési idő és költségek (68 százalék) csökkenését, valamint a munka és a magánélet teendőinek könnyebb összehangolását (57 százalék) tartják a munkavállalók. A hátrányok között ugyanakkor munka és magánélet összemosódását (37 százalék) és a szakmai kapcsolatok gyengülését (34 százalék) említették legtöbben.
A Magyar Telekomnak mindenesetre megérte bevezetni az otthoni munkavégzést – derült ki Vetési Zsófiának, a cég távmunkaprojekt-vezetőjének a beszámolójából. A Telekomnál jelenleg a munkavállalók 15 százaléka dolgozik távmunkás-megállapodással. A középvezetők kezdeti fenntartásaira sikeresen rácáfolt ez az atipikus foglalkoztatási forma, és számottevően javított a cég hatékonyságán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.