Ám a nyolcvanas évek óta kialakult valódi együttműködési rendszer valószínűleg nem hagyja cserben az íreket. A héten megegyezett a két legnagyobb párt, hogy az Enda Kenny volt és jelenlegi ügyvezető kormányfő irányította Fine Gael kisebbségi kormányt alakíthat. A legfőbb vetélytárs, a Micheál Martin nevével fémjelzett Fianna Fáil támogatja majd a kabinetet, például a költségvetési ügyekben, figyelemmel az eurózóna tagországaira elsődlegesen vonatkozó stabilitási paktum előírásaira. A Fine Gail még csütörtökön is tárgyalt független képviselőkkel, akik közül néhányan helyet kaphatnak az már pénteken megalakuló kormányban, amelynek kezelnie kell az ingatlanpiaci buborék kipukkadásának utóhatásait, jelesül a lakáshiányt. S olyan témákban is egyezségre kellett jutni, mint az egészségügy, a vidékfejlesztés, a széles sávú internet-hozzáférés terjesztése. Abban viszont egyetértés látszik kikerekedni, hogy az elaggott infrastruktúra korszerűsítésére bevezetett vízdíjat felfüggesztik.
Az ír gazdaságra leselkedő legnagyobb veszély jelenleg az esetleges brit kilépés az Európai Unióból. A világgazdasági változásokat, a feltörekvő és fejlődő térségek vártnál lassúbb fellendülését jól vészelte át a szigetország. Ez annak is köszönhető, hogy a főként amerikai multinacionális vállalatok, mint a Facebook és az Apple vagy a gyógyszeripar óriásai közül a Pfizer, valamint a piaci réseket ügyesen megtaláló pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó cégek továbbra is bíznak Írországban és a 12,5 százalékos társasági adóban, még akkor is, ha részben washingtoni nyomásra az adóoptimalizálásra kevesebb lehetőséget kínál Dublin. Sőt, az adóbevételek tavaly kilenc százalékkal emelkedtek, ám a társasági forrásból származók ötven százalékkal. Ez persze a gyors növekedés következménye, de azért néhány kiskaput is be kellett zárni.
Az export mellett, amely tavaly a GDP 114 százalékát tette ki, a belső kereslet is élénkül. A munkanélküliség, amely még 2012-ben is csaknem 15 százalékos volt, az év elején 8,6 százalékra süllyedt, s további lassú mérséklődés várható. A gazdaság idén is öt, jövőre majdnem négy százalékkal bővülhet, ez pedig – a fegyelmezett politika nyomán – megmutatkozik a költségvetési és adósságmutatókban is. Írország 67 milliárd eurós hitelcsomagot kapott az EU-tól és a Nemzetközi Valutaalaptól, részben a bankszektor átalakítására. Az együttműködés szellemében, hatékony intézményi közegben végrehajtott és már két éve lezárult program nyomán megindult látványos növekedés az említett területeken is szinte csodás javulást eredményezett. A büdzsé hiánya, amely a GDP nyolc százalékán állt 2012-ben, tavaly 2,3 százalékra mérséklődött, s 2017-re 0,4 százalékra eshet, a strukturális deficit pedig eltűnik. Vagyis a nullás költségvetésről nem csupán beszélnek. Ennek nyomán a négy éve 120 százalékos államadóssági ráta tavaly száz alá került, jövőre 86 százalékra mérséklődhet. Más kérdés, hogy 2007-ben az arány még 24 százalékos volt. A költségvetésben azonban így is keletkezett mozgástér. Nem töri meg a javuló trendet az erre az évre tervezett 1,5 milliárd eurós adócsökkentés és kiadásnövelés, s természetesen a dicséretet dicséretre halmozó Brüsszellel sem kellett összeveszni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.