Szembemegy az Európai Bizottság elvárásaival a kormány, amikor nem tesz túl nagy erőfeszítéseket a hiány leszorítására és a strukturális deficit csökkentésére. A bizottság tavaly azt ajánlotta a kabinetnek, hogy a GDP 0,5-0,6 százalékának megfelelő kiigazítást hajtson végre, amivel teljesülne a strukturális deficitre vonatkozó korábbi, 1,7 százalékos hiánycél. Az eddig feszes költségvetési gazdálkodást folytató kormány azonban ehelyett most osztogatásba kezdett. Ezzel aligha lehet mérsékelni a hiányt. A tavalyi 2 és az erre az évre várt 1,9 százalék után jövőre 2,4 százalék lehet a deficit (korábban 1,7-et terveztek), vagyis ezzel nem kerül közelebb a strukturális hiányra vonatkozó elváráshoz, ami most már ráadásul nem is 1,7, hanem 1,5 százalékos. Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács (KT) elnöke is arról beszélt a napokban, hogy a jövő évi büdzsé tervezete alapján a strukturális hiányt övezi leginkább bizonytalanság. Az pedig nagyon valószínű, hogyha az általában nem túl szigorú KT kritikát fogalmaz meg, akkor Brüsszelnek ennél komolyabb problémái lesznek. Azt a kormány is elismeri a konvergenciaprogramban, hogy a strukturális hiány átmenetileg emelkedik, ez alapján pedig a bizottság akár újabb kiigazításokat is elvárhat a kabinettől a várhatóan májusban érkező új ajánlásaiban. Pénzügyi szankció azonban akkor sem várható, ha a kormány a 2018-as választásokra készülve még nagyobb osztogatásba kezdene, hiszen ha nincs 3 százalék felett a hiány, akkor nem indítanak túlzottdeficit-eljárást.
Brüsszel azonban más ajánlásokat is tett. Azt a javaslatot, hogy csökkentsék a torzító jellegű ágazati különadókat és a piacra lépés korlátait, a kabinet csak egy esetben fogadta meg: csökkentette a bankadót (azt sem teljesen emiatt). A Nemzetközi Valutaalap múlt heti országjelentésében úgy vélte: a kormány nem is akarja a többi ágazat extra terheit csökkenteni. Brüsszel februárban kiadott elemzésében megjegyezte, hogy az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat megszüntette ugyan a kormány – a bizottság felfüggesztő határozatára válaszul –, ám a többi különadónál nincs sok változás. Ez alapján idén újra a különadók eltörlésére szólíthatják fel az országot.
Vannak azonban olyan pontok is, ahol haladást ért el a kabinet. Ilyen az alacsony jövedelműeket terhelő adóék csökkentése vagy az adókijátszás elleni küzdelem. Ez utóbbi az online kasszákat dicséri. A korrupció elleni küzdelem hiánya azonban újabb visszatérő kritika lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.