BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Varsó újabb pofont kaphat a minősítőktől

Lengyelország újabb leminősítésére számít az elemzők többsége a Moody’s ma esedékes döntése előtt.

Nagy meglepetés volna, ha a Moody’s Investors Service ma nem hozna valamilyen negatív döntést Lengyelország adósbesorolásáról: a Bloomberg által megkérdezett 21 elemzőből csak egy számít erre. Kilencen úgy vélik, a hitelminősítő negatívra módosítja az egy évtizede stabil kilátásokat, a többiek viszont arra számítanak, hogy a szuverén devizaadósságokra adott osztályzatot rontja le a Moody’s a 2002-óta meglevő A2-es szintről (hasonló arányban jelez leminősítést a Reuters elemzői felmérése is). Az eddigi osztályzat az ötödik legalacsonyabb a befektetésre ajánlott kategóriában a Moody’s rendszere szerint, de így is eggyel magasabb a Fitch 2007 óta megtartott besorolásánál, és kettővel a Standard & Poor’s (S&P) által adottnál.

Az S&P idén januárban vitte le a lengyelek besorolását BBB pluszra (ez nála a harmadik legalacsonyabb befektetési kategória), akkor még ez meglepetést okozott, különösen azért, mert a tavaly novemberben hatalomra került populista Jog és Igazságosság (PiS) politikájával magyarázta döntését. Az S&P lépése után a zloty négy és fél éve a legnagyobb zuhanást szenvedte el az euróhoz képest, a lengyel kötvények hozama két éve nem látott szintre emelkedett; ilyen reakciókra most nemigen számítanak az elemzők, mert a PiS-hatást már beárazta a piac.

Maga a Moody’s is figyelmeztetett áprilisban, hogy hitelezési szempontból negatívnak tartja a növekvő lengyel politikai kockázatokat – ezzel együtt Pawel Szalamacha pénzügyminiszter még tegnap is azt mondta a parlamentben, hogy nem tudja, mit lép a Moody’s, de a pozitív gazdasági mutatók láttán nem gondolja, hogy negatív döntést hoznának. Az utóbbi két évben (tehát a PiS kormányra kerülése előtt) minden negyedévben 3 százalék fölött volt az év/éves GDP-növekedés Lengyelországban, 2015 utolsó negyedévében 4,3 százalékra szökött fel.

Az idei első negyedéves adatot ma teszi közzé a lengyel statisztikai hivatal, az elemzők 3,5 százalék körüli bővülésre számítanak. Még ebben sem érződhet igazán a kormány intézkedéseinek hatása, de a piacok és a befektetők egy sor lépést tartanak aggasztónak: ilyen a bankokra kivetett és a kereskedelmi szektornak beígért különadó, az évi 5 milliárd eurót felemésztő plusztámogatás a gyerekes családoknak, a nyugdíjkorhatár várható visszacsökkentése, a személyi jövedelemadó mentességi határának tervezett felemelése, a kilátásba helyezett béremelések. Rossz néven vette a piac a devizahitelesek megmentésének módját is, mert a terhet nagyrészt a bankoknak kell viselniük.

Nem segített a kilátások megítélésének javításában a kormányfő, Beata Szydlo sem: ugyan a héten a Puls Biznesu gazdasági lapnak adott interjúban azt mondta, nem terveznek további ágazati különadókat, de azt is hozzátette – idézte a Reuters –, hogy jövőre csökkenteni akarják az áfát. A lengyel költségvetési hiány 2008 óta rendre 3 százalék fölött volt, csak tavaly sikerült leszorítani 2,6 százalékra, idén viszont ismét az uniós küszöb fölötti arányt várnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.