Meglehet, hogy a Brexit miatt Magyarország mégsem nyeri vissza befektetésre ajánlott adósminősítését a Moody’snál az idén, de a londoni elemzők egyelőre optimisták. Már több mint egy éve azt gondolja a legtöbb közgazdász, hogy Magyarország két hitelminősítőnél is kikerülhet a bóvliból a nem túl távoli jövőben, a Brexittel azonban senki sem számolt eddig.
Az Egyesült Királyság uniós kilépése miatt Morgan Stanley (MS) növekvő bizonytalanságra és lassabb gazdasági növekedésre számít a térségben, ez pedig csökkentheti annak a valószínűségét, hogy az idén a Fitch után egy másik hitelminősítő, a Moody’s is befektetésre ajánlja Magyarországot. (Azzal egy elemző sem számol már, hogy a harmadik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor’s felminősíti az országot ebben az évben, miután a cég a közelmúltban jelezte: nincs ilyen szándékuk.)
A Moody’s idén még kétszer, júliusban és novemberben vizsgálja felül a magyar adósbesorolást, az MS elemzői pedig azt gondolják, hogy a második felülvizsgálat valószínűleg meghozza a felminősítést. De megjegyzik, hogy a költségvetési számokat nehezebb teljesíteni a brit kilépés esetén, s így késhet a felminősítés. Pasquale Diana, az MS elemzője úgy ítéli meg, hogy a kormány várakozásával szemben a jövő évre tervezett 3 százalék helyett 2 százalék közelében lesz a GDP-növekedés üteme a Brexit hatására.
Nemcsak Magyarország, hanem Csehország és Lengyelország is nagy vesztese lehet a Brexitnek. A cseh export több mint 70 százaléka megy az Egyesült Királyságba és az euróövezetbe, Magyarországon és Lengyelországon pedig 63 százalékos ez az arány. A Morgan Stanley kutatása szerint a GDP-arányos kitettség Csehországban és Magyarországon a legnagyobb, ebből fakadóan ezekben az országokban lehet a legerősebb hatása a Brexitnek. A lengyeleknél akár visszafogottabb is lehet a gazdasági növekedés visszaesése, mert nem annyira nyitott a gazdaságuk.
Nemcsak a kereskedelmi kapcsolatokra lesz kedvezőtlen hatása a brit kilépésnek, hanem a tőkeáramlásra is. A brit vállalatok ugyanis egy hosszan tartó bizonytalansági periódussal néznek szembe, hiszen a kilépés folyamata két évig is eltarthat, addig pedig sokkal nehezebb meghozni nagy horderejű üzleti döntéseket. A brit FDI-áramlás szempontjából Dél-Afrika és Kazahsztán a leginkább veszélyeztetett, ezt követően azonban a feltörekvők közül Csehország, Lengyelország és Magyarország következik. Ugyanakkor számos vállalat úgy dönthet, hogy elhagyja az Egyesült Királyságot, miután az kilép az EU-ból, ebből pedig a feltörekvő európai országok is profitálhatnak, ha vonzó alternatívát kínálnak a cégeknek.
Több ezer hazai cég izgulhat a Brexit miatt
Csaknem háromezer hazai cég tulajdonosi hátterében találhatók brit érdekeltségű cégek vagy magánszemélyek – közölte az Opten –, így vélhetően őket az átlagnál is jobban érinti majd a brit kilépés az Európai Unióból. A csaknem 3000 közvetlen és közvetett brit tulajdonú cég több mint 73 ezer alkalmazottnak ad munkát hazánkban, éves árbevételük pedig megközelíti a 8 ezermilliárd forintot. A britek emellett a legnagyobb hazai cégek jelentős részében ott vannak kisebb-nagyobb tulajdonosi részesedéssel. (D. J.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.