A magyar gazdaság jobb minősítést érdemel a bóvlinál, de lehet, hogy mégsem minősíti fel az országot a Moody’s Investors Service pénteken – vélik a Világgazdaságnak nyilatkozó szakértők. A Fitch Ratings volt az első cég, amely visszaemelte Magyarországot a befektetésre ajánlott kategóriába – idén májusban –, de a további felminősítések bizonytalanok.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető közgazdásza szerint jó jel, hogy a bankszektorunk kilátását pozitívra javította a Moody’s a múlt héten, amiből arra lehet következtetni, hogy megérkezhet a régóta várt felminősítés, de a Brexit bizonytalanságot okozott a világgazdaságban, így lehet, hogy kivár a hitelminősítő.
A Moody’s a múlt héten közölte, hogy a makrogazdasági folyamatok javultak, ezért felminősítheti a magyar bankokat, miután a pénzintézetek már nem küzdenek annyi problémával, mint korábban, és a bankadó is csökkent. Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza úgy véli, 50 százalék esélye van annak, hogy a Moody’s most felminősít. Ha csak a gazdasági mutatóinkat nézik, akkor a fundamentumok alapján ki kellene emelniük a bóvliból, de a felminősítés ellen szól, hogy csak tavaly novemberben változtatta stabilról pozitívra a kilátást a cég. Jellemzően pedig a kilátás javítása után egy évvel szoktak lépni a hitelminősítők. Éppen ezért a novemberi felülvizsgálat során Virovácz nagyobb esélyt ad a felminősítésnek.
„Most a Brexitet sem lehet figyelmen kívül hagyni, a jelentős bizonytalanság pedig nem kedvez a felminősítésnek” – fejtette ki az elemző, aki szerint az sem jött jól, hogy a Standard & Poor’s leminősítette az egész EU-t. Az S&P közölte, hogy Nagy-Britannia kilépési szándéka gyengíti az EU költségvetési rugalmasságát és belső politikai kohézióját. Az korábbi „AA+” szintről egy fokozattal, „AA”-ra rontotta az EU besorolását, stabil kilátást tűzve a minősítés margójára. Virovácz szerint az S&P a leginkább pesszimista a Brexit kapcsán, de ez nem is meglepő, hiszen ez a cég a legkeményebb Magyarországgal szemben is. Az S&P a közelmúltban jelezte, hogy idén nem is fog felminősíteni bennünket – emlékeztetett az ING szakértője. Németh Dávid hasonlóan érvel, szerinte a Brexit miatt annak a legnagyobb a valószínűsége, hogy a Moody’s most pénteken változatlanul hagyja a befektetési sávtól egy fokozattal elmaradó (Ba1 szintű) pozitív kilátású minősítését.
Német Dávid úgy véli, hogy kedvező hangot üthet meg a Moody’s, miután csökken az államadósság, és a szerkezete is egyre kedvezőbb. Május végén már csak az adósság 27 százaléka volt devizában nyilvántartott tartozás, ami jóval kedvezőbb a válság utáninál, amikor az adósság fele külföldi pénznemben volt. Habár az első negyedévben váratlanul nagyot lassult a gazdasági növekedés, a belső fogyasztás dinamikus növekedését és a GDP-bővülés egészséges szerkezetét is kiemelheti elemzésében a hitelminősítő. Az biztos, hogy az átláthatóság növelését és a szektorális különadók csökkenését most is elvárják majd, és arra kérik a kormányt, hogy kiszámíthatóbb gazdaságpolitikai döntéseket hozzon.
Virovácz ugyanakkor azt hangsúlyozta, hogy a politikai bizonytalanság sosem tesz jót a minősítéseknek, s idén nemcsak a Brexit, hanem az Egyesült Államokban esedékes választások is ronthatják a helyzetet. Sok elemző ugyanis úgy véli, hogy a republikánusok jelöltje, Donald Trump hatalomra kerülése káoszt hozna. „Ha egy csónakban ülünk a vihar kellős közepén, akkor nem tehetünk sokat” – mondta Virovácz, aki szerint a külpiaci sokkokkal akkor sem tudunk mit kezdeni, ha próbáljuk támogatni a növekedést, és közben tartjuk a költségvetési fegyelmet.
Jobb minősítést érdemelnénk
A CDS-felár, vagyis a csődkockázati mutatónk alapján 3-4 kategóriában feljebb kellene lennie a minősítésünknek – hangsúlyozta Virovácz Péter, az ING elemzője, hozzátéve, hogy „A” kategóriás országok is hasonló CDS-felárral rendelkeznek, mint mi. Erre azonban még sok-sok évet kell várni, s már az nagy eredmény lenne, ha mindhárom cég befektetésre ajánlaná az országot. Sokak szerint hosszú ideiig a befektetési sáv alsó lépcsőfokán maradhat az ország, miután mindhárom cég kiemeli a bóvliból az országot. Az S&P-nél ráadásul erre csak jövőre van esély.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.