BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Amerika a középpontban

Az amerikai inflációs és a kínai növekedési adatok lehetnek a figyelem fókuszában a héten, míg itthon az építőipari termelésről megjelenő adatra érdemes figyelni.

Kevés fontos hazai makrogazdasági adat lát napvilágot a következő héten, és egyiknek sem lesz piaci szempontból lényeges árfolyammozgató hatása. Kedden közli a Központi Statisztikai Hivatal a kereskedelmi szálláshelyek májusi forgalmáról szóló statisztikát. Áprilisban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 0,3 százalékkal, a belföldieké 3,3 százalékkal csökkent a tavaly áprilisihoz képest, így összességében 1,6 százalékkal csökkent a forgalom, ebben a tavalyi nagy húsvéti forgalom játszott szerepet. A külföldi vendégek száma viszont 2,4 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A szálláshelyek folyó áron számolt bruttó árbevétele 4,7 százalékkal 28,8 milliárd forintra emelkedett áprilisban.

Szerdán a májusi ipari termelés alakulásának második becslése jelenik meg. A július 7-én közölt első becslés szerint az ipari termelés volumene májusban 9,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztítva a termelés 4,2 százalékkal emelkedett. Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás májusban 0,7 százalékkal csökkent az előző havi 5,4 százalékos fellendülés után. A termelés az év első öt hónapjában 3,0 százalékkal haladta meg a múlt év azonos időszakit. Elemzők szerint idén 4-5 százalékkal bővülhet az ipari kibocsátás az előző évi magas bázis után.
Pénteken az építőipari termelés májusi alakulásáról közöl statisztikát a KSH.

Alig lassult az építőipar visszaesése áprilisban: az ágazat teljesítménye 29,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól a márciusi 33,9 százalékos visszaesés után. Az épületek építése 2,7, az egyéb építményeké 52,1 százalékkal csökkent áprilisban éves szinten. Az előző hónaphoz viszonyítva az építőipar termelése 2,0 százalékkal emelkedett áprilisban a szezonálisan kiigazított adatok szerint. A termelés csökkenését részben az uniós forrásból végzett munkák tavaly év végi befejezése, részben a magas bázis okozta ugyanúgy, mint az első negyedévben. Az építőipari termelés volumene az első négy hónapban 28,3 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.

A piacokat inkább a nemzetközi adatok mozgathatják, az Egyesült Államokban a jövő héten a többi között inflációs adatok, valamint az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom adatai érkeznek. Bár a Brexit után elhalványult a júliusi amerikai kamatemelés lehetősége, olyannyira, hogy a piaci várakozások 2018-ig csupán egy kamatemelésre számítanak.

Ugyanakkor a pénteken beérkezett munkaerőpiaci adatok ennek megítélésén változtathatnak. Módos Dániel, az OTP Bank elemzője arra emlékeztet, hogy az infláció valószínűleg nem változott ugyan érdemben júniusban, azonban az amerikai gazdaság növekedési kilátásainak javulása, valamint a munkaerőpiac növekvő feszessége miatt 2017-ben az infláció a vártnál gyorsabban emelkedhet. A jövő héten beérkező adatok a rövid távú növekedési kilátásokat alakíthatják, amelyek így a középtávú inflációs várakozások alakulása szempontjából lehetnek fontosak – hangsúlyozza az elemző. Szerinte ha középtávon az infláció a vártnál gyorsabban emelkedik, akkor az a piaci várakozásokhoz képest lényegesen gyorsabb kamatemelést hozhat. A Fed, bár legfrissebb, júniusi prognózisában érdemben csökkentette kamatprognózisát, de 2016-ra továbbra is két, míg 2017-re három kamatemelést vár, ez pedig élesen eltér a piaci várakozásoktól. Figyelembe véve az amerikai elnökválasztási kampányt, továbbra is azt gondolják az OTP-nél, hogy ha a Fed kamatot akar emelni, arra a decemberi ülés a legalkalmasabb, és az alacsony infláció miatt – a jó makroadatok ellenére – a mozgástere is megvan, hogy ne változtasson addig.

A nemzetközi piacokat még a kínai gazdaság teljesítményének alakulásáról megjelenő adatok is befolyásolhatják. Módos szerint az év elejei kínai fiskális és monetáris lazításnak köszönhetően a második negyedévben 6,6 százalékkal növekedhetett a GDP az előző év azonos időszakához képest, annak ellenére, hogy éppen a héten módosították a GDP számítását, amely így már az innovációhoz és a sharing economyhoz kapcsolódó tételeket is magában foglalja. (Becslések szerint ez 0,06 százalékot adhat hozzá az éves dinamikához.) Mivel egyes feltételezések szerint a kínai vezetés „irányítja” a GDP-adatokat, ezért üzenetértéke elsősorban annak lenne, ha a beérkező adat érdemben alulmúlná a várakozásokat, ennek azonban a kínai gazdaságélénkítés miatt kicsi a valószínűsége – hangsúlyozza az elemző.

A GDP-vel egy időben érkezik egyébként a kínai kiskereskedelmi forgalom és ipari termelési adat is, ezek pontosabb képet adhatnak egyrészt arról, hogy a gazdaság fogyasztásvezérelt növekedésre való átállása hogyan alakult (kiskereskedelmi forgalom), másfelől, hogy az idei gazdaságélénkítő lépések mennyire erősen fejtik ki a hatásukat (ipari termelés). Módos úgy véli, középtávon az elképesztő mértékű hitelnövekedés, valamint a nem teljesítő hitelek arányának gyorsuló emelkedése súlyos probléma, amelynek kezelése számottevő növekedési áldozattal járhat, ezért a piac a mostani helyzetben érzékenyebben reagálhat a negatív meglepetésekre.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.