A várakozásoknál valamivel nagyobb volt az árak csökkenésének üteme júniusban, leginkább az élelmiszerek árának nyári mérséklődése miatt. Tavaly júniushoz képet a KSH jelentése szerint 0,2 százalékkal csökkentek az árak, miközben az elemzők többsége inkább nulla körüli inflációt, 0,1 százalékos árcsökkenést várt.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint azonban ennél gyorsabb lesz az inflációs ütem növekedése. Úgy véli bázishatások és a dohánytermékek tervezett jövedéki adó emelése miatt 2016 őszén az infláció elérheti a 1,5 százalékot, év végén pedig a 2 százalékot is. Az elemző azonban hangsúlyozza: a 3 százalékos inflációs célt várhatóan 2018-ig nem érjük el, ami lehetővé teszi a kamatok tartósan alacsony szinten tartását. Az idén az elemző 0,7 százalékos átlagos árnövekedési ütemet vár (vagy akár alacsonyabbat), jövőre pedig 2,1 százalékost.
Júniusban egy hónap alatt az élelmiszerek ára 0,5 százalékkal mérséklődött, így az elmúlt 12 hónapban is 0,4 százalékos visszaesést regisztrált a statisztika. A sertéshús ára csökkent persze jelentősen– az áfacsökkentés és a termelői ár esése miatt – 17,2 százalékkal egy év alatt, de ezt is megelőzte az uniós reguláktól megszabadított cukor árának mérséklődése, ami 24,1 százalékos volt. Más kérdés, hogy májushoz képest például sertéshús és a cukor már drágult (1,7 illetve 0,9 százalékkal), ami szintén azt mutatja, hogy az árcsökkenés korszakának azért vége lesz majd lassan. Az élelmiszer-kosár átlagos költségét az idényáras termékek árának júniusi mérséklődése vitte lejebb: a burgonya, a friss zöldség, a gyümölcs átlagára 3,3 százalékkal ment lejjebb e csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára 0,1 százalékkal mérséklődött a hatodik hónapban. (Az idényáras termékek az egy évvel korábbinál azonban még így is 5 százalékkal drágábbak voltak).
Az elmúlt 12 hónapban a szeszes italok, dohányáruk drágultak a leginkább: átlagosan 1,9 százalékkal, míg a szolgáltatások 1,6, a tartós fogyasztási cikkek 0,7, a ruházkodási cikkek ára 0,5 százalékkal emelkedett. Az egyéb cikkekért (gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek) 3,9 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, mint tavaly a hatodik hónapban, ezen belül a járműüzemanyagokért 10,4 százalékkal lett olcsóbb. A háztartási energia ára 0,1 százalékkal csökkent.
A májusihoz képest az üzemanyagok ára 3,2 százalékkal nőtt, a szolgáltatások ára 0,3, ezen belül az üdülési szolgáltatásoké 2,3 százalékkal emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.