Ilyesmi csak a mesében történik, vélekedett a Nobel-díjas Paul Krugman is, aki az ír mondavilág tündérmanójának, az aranykincsét a szivárvány mögé rejtő zöld kis koboldnak tulajdonította a hihetetlen eredményt, amit komolyan venni persze nem lehet. Ezzel a nézetével egyáltalán nincs egyedül, hiszen az ír politikai paletta számos szereplője szintén nevetségesnek nevezte a bruttó hazai termékről (GDP) kiadott számokat. Az Eurostat a napokban közzétett adatsora és nemrégiben kiadott közleménye azonban megerősítette ezeket. Akadnak, akik attól tartanak, hogy Írország megint a figyelem előterébe kerül, amire semmi szükség. Mások attól félnek, hogy a szigetország lejáratja magát. Aidan Regan, a University College professzora szerint az a legnagyobb baj, hogy a nemzeti számlák rendszere hitelét vesztette, de egyéb veszélyt is rejt magában ez a helyzet: a magas mutató alapján költségvetést készíteni vagy költekezésbe kezdeni nem lehet.
Ám a huszonhat százalékos növekedés tény, nem tündérmese. Nominálisan 32 százalékkal, 63 milliárd euróval 250 milliárdra, rekordszintre emelkedett a GDP. Meglehet, egyszeri hatás érte az ír gazdaságot. De az Eurostat szerint elképzelhető, hogy nem. Ahol nemzetközi vállalatok működnek, s a gazdaság kicsi és nyitott, ott minden elképzelhető. Miután a fejlett országok kormányai és a nemzetközi intézmények egyre keményebben léptek fel az adóelkerülés és az adócsalás ellen, néhány információtechnológiai és gyógyszeripari cég – a neveket egyelőre bizalmasan kezeli Dublin – a sokat bírált adóparadicsomokból visszavitte az alacsony társasági adót kivető Írországba a szabadalmakban megtestesülő szellemi tőkéjét. Hasonló okokból több vállalat a külföldi bérgyártást írországinak tüntette fel. S ehhez jön még, hogy a repülőgép-lízingelő cégek gépbeszerzései is megdobták a GDP-t. A nettó export megduplázódott, 102 százalékkal emelkedett, a tőkeállomány pedig 300 milliárd euróval, azaz negyven százalékkal ugrott meg.
Mindez persze megdöbbentő hatást fejt ki a legfontosabb mutatókra. Az ír pénzügyminisztérium és az Eurostat közleményei is tükrözik ezeket a hirtelen elmozdulásokat. Az államadósság, amely 2013-ban a GDP 120 százalékán tetőzött, most 78 százaléknál jár. A költségvetésben 1,8 százalékos a többlet, a folyó mérlegben pedig 12 százalékos a 2008-as hatszázalékos hiány után. A pénzügyminisztérium is figyelmeztet azonban: nagy óvatossággal kell értelmezni ezeket az arányokat. Hiába lódult meg például az árukivitel, a foglalkoztatási helyzet emiatt nem javult, mert a termékeket külföldön gyártották, csak az anyacég települt Írországba. S ha kiszűrnénk a tavalyi hatásokat, akkor alighanem azt kapnánk, hogy az ír gazdaság tavaly öt-hat százalékkal bővült a múlt évi 8,5 százalék után. Ami azért jól érzékelteti, hogy Írország szépen kiverekedte magát az ingatlanpiaci és bankválságból. Jövőre is még 3,4 százalék várható a hivatalos dublini prognózis szerint, ám a Deutsche Bank szerint csak 2,9. A lassuló növekedési iram persze részben a Brexit következménye: Írország az egyik legnagyobb kárvallottja lehet az Európai Unióból való brit kilépésnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.