BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ezért nyerhetünk nagyot azzal, hogy kikerültünk a bóvliból

Újra befektetésre ajánlja Magyarországot az S&P. A lépésnek a forintra, a tőzsdére és az állampapírhozamokra is kedvező hatása lehet.

Mindenkit meglepett, hogy a Standard & Poor’s (S&P) csaknem öt év után visszaemelte Magyarországot a befektetésre ajánlott sáv legalsó lépcsőfokára, hiszen a hitelminősítő nem a felminősítésre utaló pozitív, hanem stabil kilátást tartott eddig érvényben a bóvli besorolás margóján. Az S&P ennek ellenére egy fokozattal, a „BB+” kategóriából „BBB–” szintre emelte az ország hosszú távú devizaadósságának besorolását, ennek a kilátása is stabil. Ezzel olyan országokkal került egy sorba Magyarország a cégnél, mint a Bahama-szigetek, India, Olaszország, Kazahsztán vagy éppen Románia.

A hitelminősítő az elmúlt egy-két évben elsősorban a gazdaságpolitika kiszámíthatatlansága miatt vonakodott attól, hogy javítsa a magyar besorolást, a gazdasági mutatószámok azonban most meggyőzték. Az S&P szerint jelentősen javult a magyar gazdaság helyzete a válság óta, alacsony a költségvetési hiány, csökken az államadósság, és a háztartásokat nem nyomasztják a devizahitelek, mindez pedig mérsékli az ország sérülékenységét. Szakértőik már nem átlag 2, hanem 2,5 százalékos növekedést várnak a magyar gazdaságtól 2016 és 2019 között.

Noha az S&P lépésének időzítése meglepő volt a pozitív kilátás hiánya miatt, abban minden elemző egyetért, hogy Magyarországnak a befektetésre ajánlott kategóriában a helye. Most már két hitelminősítőnél élvez ilyen osztályzatot a magyar államadósság – a Fitch Ratings már idén májusban megadta –, ami még alacsonyabb állampapírhozamokat, vagyis olcsóbb adósságfinanszírozást hozhat, és erősödhet a forint. Az euró-forint kurzus a felminősítés után péntek este 310-es szintről azonnal 308-ra ereszkedett, és akár tovább is erősödhet, ahogy a pesti tőzsdén is kedvező hangulat uralkodhat a hét elején. Idővel nagyobb lehet a magyar állampapírok iránti kereslet is: a Citigroup elemzése szerint 850 millió dollárnyi (230 milliárd forint) tőke indulhat meg az ország felé a felminősítés nyomán. (Több intézményi befektető politikája tiltja, hogy olyan ország állampapírjait vásárolják, amelynek nincs két befektetésre ajánlott osztályzata a három nagy hitelminősítő közül, most ez az akadály elhárult.)

November 4-én megkaphatjuk a harmadik nagy cégtől, a Moody’stól is a befektetésre ajánlott adósosztályzatot, ami tovább javíthatja a magyar eszközök megítélését. Habár ennek hatása már mérsékelt lesz, ugyanis a szakértők döntő többsége úgy véli, hogy a piaci szereplők már az S&P döntése előtt is úgy kezelték Magyarországot (az állampapírhozamok és a csődkockázati mutató alapján), mintha befektetésre ajánlott kategóriában lenne.

A további lépések már bizonytalanok, és valószínűleg hosszú ideig tarthatják Magyarországot a befektetésre ajánlott kategória legalsó lépcsőfokán a cégek. Attól azonban nem kell tartanunk, hogy a hitelminősítők újra bóvliba vágják Magyarországot. A makrogazdasági kép ha lassan is, de tovább javulhat a következő években: a kormány tarthatja magát a 3 százalék alatti költségvetési hiányhoz, és így a GDP-arányos államadósság tartósan csökkenhet. Az S&P akkor minősítené le újra az országot – áll az értékelésükben –, ha romlik a költségvetési fegyelem, vagy megnő az ország sérülékenysége.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.