Mindenkit meglepett, hogy a Standard & Poor’s (S&P) csaknem öt év után visszaemelte Magyarországot a befektetésre ajánlott sáv legalsó lépcsőfokára, hiszen a hitelminősítő nem a felminősítésre utaló pozitív, hanem stabil kilátást tartott eddig érvényben a bóvli besorolás margóján. Az S&P ennek ellenére egy fokozattal, a „BB+” kategóriából „BBB–” szintre emelte az ország hosszú távú devizaadósságának besorolását, ennek a kilátása is stabil. Ezzel olyan országokkal került egy sorba Magyarország a cégnél, mint a Bahama-szigetek, India, Olaszország, Kazahsztán vagy éppen Románia.
A hitelminősítő az elmúlt egy-két évben elsősorban a gazdaságpolitika kiszámíthatatlansága miatt vonakodott attól, hogy javítsa a magyar besorolást, a gazdasági mutatószámok azonban most meggyőzték. Az S&P szerint jelentősen javult a magyar gazdaság helyzete a válság óta, alacsony a költségvetési hiány, csökken az államadósság, és a háztartásokat nem nyomasztják a devizahitelek, mindez pedig mérsékli az ország sérülékenységét. Szakértőik már nem átlag 2, hanem 2,5 százalékos növekedést várnak a magyar gazdaságtól 2016 és 2019 között.
November 4-én megkaphatjuk a harmadik nagy cégtől, a Moody’stól is a befektetésre ajánlott adósosztályzatot, ami tovább javíthatja a magyar eszközök megítélését. Habár ennek hatása már mérsékelt lesz, ugyanis a szakértők döntő többsége úgy véli, hogy a piaci szereplők már az S&P döntése előtt is úgy kezelték Magyarországot (az állampapírhozamok és a csődkockázati mutató alapján), mintha befektetésre ajánlott kategóriában lenne.
A további lépések már bizonytalanok, és valószínűleg hosszú ideig tarthatják Magyarországot a befektetésre ajánlott kategória legalsó lépcsőfokán a cégek. Attól azonban nem kell tartanunk, hogy a hitelminősítők újra bóvliba vágják Magyarországot. A makrogazdasági kép ha lassan is, de tovább javulhat a következő években: a kormány tarthatja magát a 3 százalék alatti költségvetési hiányhoz, és így a GDP-arányos államadósság tartósan csökkenhet. Az S&P akkor minősítené le újra az országot – áll az értékelésükben –, ha romlik a költségvetési fegyelem, vagy megnő az ország sérülékenysége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.