Az uniós források hiánya miatt 20 százalékkal zuhantak a beruházások a második negyedévben az előző év azonos időszakához képest, jelentősen meghaladva az idei első három hónapban mért 12,6 százalékos mínuszt – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdai jelentéséből. Elemzők számítottak arra, hogy csökkentek a beruházások, de a nagymértékű visszaesés őket is meglepte. Az állami beruházások több mint fele egyszerűen köddé vált, miután 2016 elejétől már nem lehet lehívni forrásokat az előző EU-s költségvetési ciklusból, az újból pedig még nem érkeznek pénzek. A vállalati beruházások április és június között 18 százalékkal estek vissza, részben az állami vállalatok visszafogott invesztícióinak hatására.
Nem minden ágazatot viselt meg az EU-források hiánya. „A termelő vállalatok jól teljesítettek a második negyedévben, hiszen a legnagyobb, több mint egyharmad súllyal rendelkező feldolgozóipar beruházásai 11,1 százalékkal bővültek” – emelte ki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Ebben sokat segíthetett a Lego játékgyártó beruházása, az Apollo Tyres gumigyárának építése, valamint a Wuppermann gönyűi és a Swedsteel-Metenco páros biatorbágyi horganyzóüzemeinek építése. A kereskedelemben 21 százalékos beruházásnövekedést mért a KSH, a pénzügyi-biztosítási tevékenység aktivitása 16 százalékkal nőtt.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] A Lego nyíregyházi gyárának fejlesztése segíthette a beruházásokat Fotó: Kallus György[/caption]A nemzetgazdasági ágak többségében azonban a beruházási aktivitás csökkent, a legnagyobb mértékben, több mint 70 százalékkal a vízellátási, szennyvízgyűjtési és hulladékgazdálkodási ágban, mivel befejeződtek az EU-forrásból finanszírozott ivóvízjavító, szennyvíztisztító és hulladékkezelő projektek. Mi több, a hulladékágazat átalakítása óvatosságra intheti a piaci szereplőket is.
„Az EU-források hiánya mellett az is lefelé húzta a beruházásokat, hogy a tavalyi második negyedéves adatot 1,7 százalékos növekedésről 5,7-re módosította a statisztikai hivatal” – mondta a Világgazdaságnak Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza. A tavalyi bázis egyébként is magas, hiszen arra törekedett a kabinet, hogy ne hagyjon veszni egyetlen eurócentet sem a 2007–2013-as uniós költségvetési ciklusból. A mostani visszaesést így felnagyítja a 2015-ös rekord.
Az év második felében már nem lesz olyan nagy a beruházások visszaesése, mint a második negyedévben volt – hangsúlyozta lapunknak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza. „Az EU-források lehívása és a cégek nagyberuházásai miatt jövőre pedig már érdemi növekedést várok” – prognosztizálta Török. Ha nem is lesz olyan nagy növekedés, mint a mostani visszaesés, 5-7 százalék körüli bővülés könnyen elérhető a szakértő szerint, amit már a vállalati hitelezés beindulása is támogathat. Suppan Gergely szerint megint csak a bázishatás miatt – vagyis azért, mert most nagyon gyengék a beruházási számok – ennél is nagyobb, két számjegyű bővülés is lehetséges jövőre. A nagyvállalatok – mint a Mercedes, az Audi vagy éppen a Samsung – beruházásai a következő években húzni fogják a beruházásokat.
A következő időszakban a beruházások jelentős erősödését várja a kormány is. Az NGM kiemelte: csak a nagyvállalatok közel 1000 milliárd forint értékben jelentettek be fejlesztéseket, összértékük pedig az éves GDP 3 százalékát teszi ki. A gazdasági tárca szerint a lakásprogramok is támogatni fogják a beruházásokat, ennek hatása pedig már az idén meglátszhat. Úgy kalkulálnak, hogy 2016-ban 13 ezer új lakás épülhet meg a tavalyi rekordalacsonynak számító 7600 után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.