BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hétmilliárd forintot osztogatott el a kormány két nap alatt

Két nap alatt hétmilliárd forintról rendelkezett a kabinet a múlt héten, a legnagyobb tétel egy több mint kétmilliárdos felújítási program. A vésztartalék 82 százaléka elfogyott, pedig válsághelyzet kezelésére ebből nem is költöttek.

Kizárólagos partnerországként jelenhet meg Magyarország Németország legnagyobb agrárkiállításán, a Berlini Nemzetközi Zöld Héten, vagyis a Grüne Wochén. A kormányzat már biztosította az ehhez szükséges forrást: a kabinet rendelkezése szerint ugyanis 560 millió forintot kell erre a célra előteremtenie a nemzetgazdasági miniszternek – hogy miként, az az ő dolga.

A kormánynak az államháztartási törvény idei módosítása óta van lehetősége arra, hogy a költségvetésben eredetileg megjelölt fedezet nélkül, tulajdonképpen az országgyűlési vitát kihagyva, határozzon kiadásokról abban az esetben, ha tartani tudja a hiány- és adósságszámokat, vagyis ha a bevételek magasabbak a tervezettnél. Az idén eddig összesen 590 milliárd forint sorsáról határozott a kabinet, és ebből 230 milliárd esetében élt a különleges lehetőségével. Ezenkívül valamivel több mint 100 milliárd forintot a tavalyi maradványokból – vagyis az elmúlt évben fel nem használt pénzekből – költöttek el, míg közel 150 milliárd forintot egyszerűen átcsoportosítottak.

A kormányzat házipénztáraként használt százmilliárdos alap, az elvben a katasztrófa- és vészhelyzetek kezelésére szolgáló rendkívüli tartalék is majdnem üres: eddig 82 milliárd forintot használtak fel belőle. A gazdasági problémák esetére biztonságot jelentő 80 milliárdos országvédelmi alapból 27 milliárd fogyott el – itt a költekezésnek szeptember 30-ig maga a költségvetési törvény szab gátat (de utána, ha sikerül tartani a hiánycélt, az egész összeg elkölthető).

A múlt héten több kormányhatározattal két nap alatt minimum 7,2 milliárd forint sorsáról határozott a kabinet. Legalább ennyi pénzről van szó, mert egy döntés anyagi háttere a kormányhatározatából sem derül ki: eszerint a kabinet tárgyalásos úton szerzi meg Varga Imre szobrászművésztől az általa felajánlott műalkotások tulajdonjogát, és a bemutatásukról is meg kíván állapodni a Fővárosi Önkormányzattal. A határozatban a nemzetgazdasági minisztert felszólítják arra, hogy a szükséges forrást biztosítsa, ám az ilyen típusú jogszabályoktól eltérő módon ezúttal nem jelöl meg a kabinet semmilyen összeget – így persze forrást sem.

A múlt héten a kormány a tartalékból 1,2 milliárd forintot költött el, míg a tavalyi maradványok terhére további 5,5 milliárdot. Ezeknél a tételeknél a pontos cél nem annyira ismert: az Országgyűléshez benyújtott költségvetések részletes indoklásával szemben ugyanis a kormányhatározatokban csak ritkán szerepel az, hogy voltaképpen mire is mennek el az adófizetői forintok. Most például annyit lehet tudni, hogy a vésztartalékból a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) 300 milliót kapott, hogy tulajdonosi kifizetéseket teljesítsen, míg a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) területfejlesztési feladatokra 800 milliót. Hogy ezek miben állnak, ugyanúgy nem tudni, ahogyan az is kérdés, miért kellett hirtelen 75 millió forint örökségvédelmi feladatokra.

A múlt heti kiadási döntések közül a legnagyobb tételt az MNV-nek felújításokra adott 2,1 milliárd forint jelenti, de Tokaj-Hegyalja települései is kapnak további egymilliárd forintot fejlesztési támogatásként, míg a rendőrség forrásai 75 millió forinttal bővülnek. Nem tűnik kiemelkedően nagy tételnek az NGM-nél működő Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság további 600 milliós keretemelése, ám érdekesebbé teszi, hogy ez idén már a harmadik: eddig összesen 1,8 milliárd forinttal költhet többet a szervezeti egység, de persze azt egyetlen erről szóló határozat sem tartalmazza sehol, hogy miért.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.